"Frydląd Junjor". Reżyser: śmieszna polska komedia zdarza się nader rzadko

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 19:05
- Z kilku tekstów Winawera, które przeczytałem, "Frydląd Junjor" najbardziej przypadł mi do gustu. Może dlatego, że poza tym, że jest śmieszny, pokazuje również różne strony ludzkiej natury, która się absolutnie nie zmieniła od tamtych czasów - mówił w "Wybieram Dwójkę" Maciej Wiktor, reżyser słuchowiska, które w najbliższą niedzielę (8.01) będzie miało premierę na antenie Programu 2.
Maciej Wiktor podczas realizacji słuchowiska Frydląd Junjor
Maciej Wiktor podczas realizacji słuchowiska "Frydląd Junjor"Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Perła z lamusa

Na pierwszą niedzielę karnawału Dwójka przygotowała dla swoich słuchaczy premierę w "Wieczorze ze słuchowiskiem" - to komedia "Frydląd Junjor" międzywojennego autora Brunona Winawera. Reżyser Maciej Wiktor, jak sam przyznał, trafił na ten tekst przypadkiem.

- Spędzałem dużo czasu w bibliotece, szukając tekstów do Teatroteki. Korzystając z tego, że jestem BUW-ie, przeglądałem m.in. również starsze teksty. Pewnego dnia wziąłem stary, przedwojenny tomik Brunona Winawera, o którym przyznam się, że wcześniej nie słyszałem. Po kilku stronach zdałem sobie sprawę, że śmieję się sam do siebie, co mi się bardzo rzadko zdarza. Pomyślałem, że to dobry znak, że to może być śmieszna polska komedia, co zdarza się nader rzadko. Gdy doczytałem do końca, to stwierdziłem, że jest to coś wartego przypomnienia; coś, co, bawiąc, uczy - tłumaczył gość Dwójki.

Pisarz o ścisłym umyśle

Bruno Winawer (1883-1944), autor dziś niemal całkowicie zapomniany, był nie tylko komediopisarzem. - Popełnił też kilka powieści i mnóstwo felietonów, przede wszystkim naukowych. Pisał również piosenki i był bardzo dobrze zapowiadającym się fizykiem. Pracował m.in. na uniwersytetach we Frankfurcie i w Amsterdamie. Większość życia spędził jednak w Warszawie, gdzie się urodził. Opisywał postacie, które go otaczają, zastanawiał się również, jak wygląda prawdziwy warszawiak, ten "człowiek warszawski", jak sam to określał - przypomniała prof. Joanna Warońska-Gęsiarz.

Bruno Winawer to autor m.in. komedii "Losy Europy", "Księga Hioba", "Roztwór prof. Pytla", "Zły szeląg". Od 1960 roku przyznawana jest nagroda jego imienia za prace popularyzatorskie z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki. 

Posłuchaj
28:05 Dwójka OWZK 4.01.2023.mp3 Przed premierą słuchowiska "Frydląd Junjor" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Napisany blisko sto lat temu "Frydląd Junjor" dotyka wciąż żywego tematu konfliktu pokoleń i sposobu działania wielkiej finansjery. W nowopowstałej radiowej adaptacji tej komedii w rolach głównych usłyszymy Szymona Kuśmidra, Andrzeja Mastalerza i Eryka Kulma jr. Autorem muzyki jest natomiast Antoni Wojnar. 

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

Premiera słuchowiska "Frydląd Junjor" w adaptacji i reżyserii Macieja Wiktora w niedzielę (8.01) o godz. 19.00 na antenie radiowej Dwójki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Maciej Wiktor (reżyser słuchowiska Frydląd Junjor"), prof. Joanna Warońska-Gęsiarz (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie)

Data emisji: 4.01.2023

Godzina emisji: 17.30

mg/pg/kor

Czytaj także

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia z szansą na BBC Audio Drama Awards [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:35
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Pozwól, że Ci opowiem" Marty Rebzdy, w reżyserii Waldemara Modestowicza, znalazło się na krótkiej liście nominowanych do prestiżowej nagrody BBC Audio Drama Awards w kategorii najlepsze słuchowisko europejskie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miłość" Ingmara Villqista. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 07:19
W noworoczny wieczór zaprosiliśmy do Teatru Polskiego Radia. Na słuchowisko "Miłość" autorstwa i w reżyserii Ingmara Villqista składają się trzy krótkie jednoaktówki, powstałe dokładnie ćwierć wieku temu: "Mili moi", "Miłość" i "Lemury". Te kameralne formy dramaturgiczne są częścią znanego cyklu jednoaktówek Villqista - "Beztlenowce". 
rozwiń zwiń