Maciej Englert: spektakl "Vanitas" nie jest podsumowaniem mojej dyrekcji

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 20:00
- Jest to jedno z przedstawień, który Teatr Współczesny jako teatr repertuarowy miał w swoim rocznym projekcie. Po prostu coś naturalnego w cyklu pracy teatru. A że akurat ta premiera jest ostatnia dla mnie jako dyrektora... Nie znaczy to, że próbowałem podsumować swoje życie - mówił w Dwójce Maciej Englert o reżyserowanym przez siebie spektaklu "Vanitas", którym żegna się z funkcją dyrektora Teatru Współczesnego w Warszawie.
Maciej Englert - aktor, reżyser i menedżer kultury
Maciej Englert - aktor, reżyser i menedżer kulturyFoto: Grzegorz Śledź/PR2
  • Maciej Englert pełnił funkcję dyrektora Teatru Współczesnego w Warszawie od 1981 roku.
  • Niedawna premiera reżyserowanej przez niego sztuki "Vanitas" Valérie Fayolle jest zarazem pożegnaniem ze stanowiskiem.
  • W audycji "O wszystkim z kulturą" podsumowywaliśmy ponad 40-letni okres kierowania przez naszego gościa stołeczną sceną.

Nie co dzień zdarza się, by jedna osoba tak długo kierowała teatrem jak Maciej Englert. 1981-2024 to daty wyznaczające jego początek i koniec na stanowisku dyrektora Teatru Współczesnego w Warszawie. To aż 43 lata...

Maciej Englert: nigdy nie chciałem być dyrektorem

- Nie jest to żaden rekord, tylko wynik pewnego sposobu myślenia o teatrze. Tak naprawdę nigdy nie chciałem być dyrektorem, natomiast chciałem mieć swój zespół. A to jest różnica - podkreślał gość Dwójki.

Ostatnią premierą w Teatrze Dramatycznym, którą Maciej Englert wyreżyserował jeszcze jako dyrektor, jest "Vanitas". Czarną komedię Francuzki Valérie Fayolle można oglądać na warszawskiej scenie od ubiegłej soboty (20.04).

Magia w Teatrze Dramatycznym

Tytuł ten, jak przekonuje reżyser przedstawienia, jest próbą "przekierowania na słoneczną stronę ulicy". - Świat dzisiaj jest dość ponury, niepewny, czuć zagrożenie. A ja zawsze byłem zwolennikiem teatru magii, czyi oderwania od tej rzeczywistości, co nie znaczy, że bez wpływu na nią - tłumaczył Maciej Englert.

Wyznał on w audycji, że całe życie robił te przedstawienie, które sam chciałby obejrzeć. - Dlatego od samego początku zakładałem, że skoro chcę ludziom opowiadać swoje sny, a ludzie są tym zainteresowani, to mam uprawnienie, żeby korzystać z publicznych pieniędzy. Jeżeli by nie przychodzili, to wtedy opowiadałbym te sny w mniejszym gronie i nie za pieniądze - stwierdził wieloletni dyrektor Teatru Współczesnego.

Maciej Englert - cztery dekady na czele Teatru Współczesnego

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Tomasz Mościcki

Gość: Maciej Englert (reżyser, wieloletni dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie)

Data emisji: 26.04.2024

Godz. emisji: 17.30

mgc/pg/kul

Czytaj także

Jan Kreczmar. Prawdziwie przedwojenny aktor, specjalista od "kiełbasek"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 05:45
– Bardzo dbał o technikę. Wargi nazywał "kiełbaskami" i te "kiełbaski" miały się ruszać i pracować, więc jego studenci, tak zwani "kiełbasiarze", musieli te "kiełbaski" ćwiczyć przez całe cztery lata – opowiadał o Janie Kreczmarze aktor Maciej Englert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Mościcki opisał rok z życia warszawskich teatrów

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 21:00
- Niesłychane jest bogactwo tamtego życia teatralnego. Jak pisał profesor Zbigniew Raszewski, to jest taki świat, który w pewnym sensie zapadł się już całkowicie pod ziemię i spod tej ziemi trzeba go było wydobyć - mówił w Dwójce Tomasz Mościcki, autor książki "Warszawski teatr 1918. Silva rerum".
rozwiń zwiń