Polskie Radio
Section05
Monika Pilch

Boris Kudliczka: w czasie studiów nie byłem wielkim fanem opery

- W młodości spotykałem się z operą, która była konserwatywna, naiwna w interpretacji. W ogóle mnie do niej nie ciągnęło. W 1995 roku na zaproszenie Andrzeja Kreutz-Majewskiego zostałem jego asystentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Tam poznałem się z Mariuszem Trelińskim. Zaczęliśmy współpracować i po pewnym czasie narodził się pomysł, by stworzyć razem operę - mówił w Dwójce Boris Kudliczka, scenograf operowy i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  scenografia opera Boris Kudiczka KULTURA Dwójka Mariusz Treliński Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski

Jadwiga Jankowska-Cieślak - wspomnienia laureatki Wielkiego Splendora [POSŁUCHAJ]

- Gdy leciałam na zdjęcia próbne do Budapesztu, to równolegle dostałam do ręki scenariusz filmu pt. "Przesłuchanie". Równocześnie czytałam scenariusz do "Innego spojrzenia" i miałam dylemat, na co się zdecydować. Czy ostry politycznie film o dziennikarce, czy "Przesłuchanie", które wszyscy wiemy na czym polegało - opowiadała w Dwójce Jadwiga Jankowska-Cieślak, znakomita aktorka teatralna i filmowa.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Jankowska-Cieślak Wielki Splendor aktorzy kino Dwójka aktor aktorstwo

Prof. Jerzy Limon i szekspirowskie podróże w czasie i przestrzeni

- Prof. Limon z jednej strony starał się pokazać ludziom Szekspira elżbietańskiego, który rozumiał swoje miejsce w Londynie, na drugim brzegu Tamizy, gdzie mieściły się głównie miejsca uciech. Z drugiej, zostawił nam bibliotekę, przedmiot namysłu tych, którzy zajmują się sztuką wysoką - mówiła o zmarłym przed rokiem (3 marca 2021) prof. Jerzym Limonie prof. Małgorzata Grzegorzewska, anglistka i szekspirolog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Limon William Szekspir Dwójka TEATR

Svitlana Oleshko i poszukiwanie teatru ukraińskiego

- W czasach, gdy powstawał teatr Arabesky, teatr oficjalny, państwowy nas w ogóle nie interesował. W ogóle nie myśleliśmy wtedy, że możemy pójść i pracować w takim miejscu. Dla nas było proste, że musimy stworzyć własny teatr - mówiła w Dwójce Svitlana Oleshko, scenarzystka, reżyserka, nauczycielka reżyserii, założycielka i dyrektorka niezależnego charkowskiego teatru Arabesky.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Ukraina Dwójka Dwójka Ukraina KULTURA

Natalia Polowynka: to jest wojna niemyślenia

- Najważniejsze, żeby być człowiekiem, a nie krok za krokiem stawać się jakby nieżywym. Z tego powstaje wojna, teraz też ona z tego powstała. To jest wojna niemyślenia, odejścia od świadomości, ona chce złamać tę część ludzkości, która jest świadoma swojego życia, siebie, ziemi, przeznaczenia - mówiła w Dwójce ukraińska artystka Natalia Polowynka.
Zobacz więcej na temat:  śpiew koncert Ukraina pieśń Dwójka wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina KULTURA

Anna Dymna: dzięki takim reżyserom jak Sylwester Chęciński kocham swój zawód

- Zmienia się pogoda, zmienia się Polska, a jego filmy są zawsze aktualne i śmieszne. Sylwester Chęciński robił filmy o ludziach, o polskich charakterach. Pamiętam, jak wykorzystywał na planie charaktery aktorów, którzy u niego grali. Wspominam tamte czasy, jakbyś robili razem taką piękną bajkę - wspominała legendarnego reżysera Anna Dymna. Sylwester Chęciński zmarł 8 grudnia w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  Sylwester Chęciński Dwójka kino FILM Anna Dymna Andrzej Korzyński Jan Nowicki

Nie żyje Krzysztof Kiersznowski. "Był cudo człowiekiem"

- Dla mnie był aktorem przede wszystkim niezwykle prawdziwym. Miał takie bezbłędne wyczucie naturalności, chyba nie spotkałem innego aktora o takiej wrażliwości na graną postać i na dialog. On nigdy nie zdecydował się, żeby powiedzieć coś, jeśli nie czuł, że to nie jest prawdziwe - wspominała Krzysztofa Kiersznowskiego na antenie Dwójki reżyserka Natalia Fijewska-Zdanowska. Popularny aktor zmarł w niedzielę (24.10) w wieku 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 aktorzy krzysztof kiersznowski Dwójka Krystyna Janda Tadeusz Chudecki

Alberto Ferro: moim marzeniem jest dojrzewanie z muzyką Chopina

- Marzę o udziale w Konkursie Chopinowskim od 2010 roku i bardzo uważnie śledzę dokonania wszystkich uczestników. Może to wyda się dziwne, ale nie zależy mi na zwycięstwie. Chciałbym jednak zostać dostrzeżony, może nawet zapamiętany. Gdyby udało mi się dostać do finału, wykonałbym po raz pierwszy koncert Chopina z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. To byłoby dla mnie niezmiernie poruszające przeżycie - mówił Alberto Ferro, jeden z uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 KULTURA muzyka klasyczna