Polskie Radio
Section05

Monika Pilch

Awangarda podkarpacka. "Mówiono o tym terenie jako terenie niezwykłej kreatywności"

Awangarda to kierunek odrzucający dotychczasowe style i budujący swój świat. Mimo tego awangarda podkarpacka z uwagi na swoje położenie i wojny, które nawiedziły te tereny, charakteryzowała się większym niż w innych miejscach przywiązaniem do krajobrazów i tradycji pokoleń. O wszystkim opowiedziała autorka książki "Awangarda podkarpacka" - Małgorzata Dziewulska. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka awangarda podkarpackie Dwudziestolecie międzywojenne SZTUKA Małgorzata Dziewulska

Agata Łuksza: gwiazdy teatru z XIX w. były prekursorkami paraspołecznych relacji z fanami

- Trudność badań tego typu polega przede wszystkim na braku materiałów. Praktyki fanowskie, podobnie jak szeroko rozumiana kultura popularna, nie były uważane za godne archiwizowania, w związku z czym te źródła są bardzo ograniczone. Jeśli natomiast uda się już znaleźć w prasie informacje na temat praktyk fanowskich, często mają one charakter krytyczny albo prześmiewczy - mówiła w Dwójce Agata Łuksza, autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka TEATR Agata Łuksza Helena Modrzejewska Sarah Bernhardt KULTURA celebryci

Piotr Rowicki o Barbarze Sadowskiej: nie była przykładną matką Polką

- Jej biografia była nieoczywista, nie był to przykładny obraz matki Polki i parę takich kontrowersyjnych scen w naszym przedstawieniu jest. Ale były osoby, które ją znały i potwierdziły, że faktycznie tak mogło być, że byliśmy bardzo blisko prawdy w tym, co pokazywaliśmy - mówił w Dwójce Piotr Rowicki, autor dramatu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej", nagrodzony na Festiwalu "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Dwójka

Boris Kudliczka: w czasie studiów nie byłem wielkim fanem opery

- W młodości spotykałem się z operą, która była konserwatywna, naiwna w interpretacji. W ogóle mnie do niej nie ciągnęło. W 1995 roku na zaproszenie Andrzeja Kreutz-Majewskiego zostałem jego asystentem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Tam poznałem się z Mariuszem Trelińskim. Zaczęliśmy współpracować i po pewnym czasie narodził się pomysł, by stworzyć razem operę - mówił w Dwójce Boris Kudliczka, scenograf operowy i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  scenografia opera Boris Kudiczka KULTURA Dwójka Mariusz Treliński Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski

Jadwiga Jankowska-Cieślak - wspomnienia laureatki Wielkiego Splendora [POSŁUCHAJ]

- Gdy leciałam na zdjęcia próbne do Budapesztu, to równolegle dostałam do ręki scenariusz filmu pt. "Przesłuchanie". Równocześnie czytałam scenariusz do "Innego spojrzenia" i miałam dylemat, na co się zdecydować. Czy ostry politycznie film o dziennikarce, czy "Przesłuchanie", które wszyscy wiemy na czym polegało - opowiadała w Dwójce Jadwiga Jankowska-Cieślak, znakomita aktorka teatralna i filmowa.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Jankowska-Cieślak Wielki Splendor aktorzy kino Dwójka aktor aktorstwo

Prof. Jerzy Limon i szekspirowskie podróże w czasie i przestrzeni

- Prof. Limon z jednej strony starał się pokazać ludziom Szekspira elżbietańskiego, który rozumiał swoje miejsce w Londynie, na drugim brzegu Tamizy, gdzie mieściły się głównie miejsca uciech. Z drugiej, zostawił nam bibliotekę, przedmiot namysłu tych, którzy zajmują się sztuką wysoką - mówiła o zmarłym przed rokiem (3 marca 2021) prof. Jerzym Limonie prof. Małgorzata Grzegorzewska, anglistka i szekspirolog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Limon William Szekspir Dwójka TEATR

Svitlana Oleshko i poszukiwanie teatru ukraińskiego

- W czasach, gdy powstawał teatr Arabesky, teatr oficjalny, państwowy nas w ogóle nie interesował. W ogóle nie myśleliśmy wtedy, że możemy pójść i pracować w takim miejscu. Dla nas było proste, że musimy stworzyć własny teatr - mówiła w Dwójce Svitlana Oleshko, scenarzystka, reżyserka, nauczycielka reżyserii, założycielka i dyrektorka niezależnego charkowskiego teatru Arabesky.
Zobacz więcej na temat:  spektakl Ukraina Dwójka Dwójka Ukraina KULTURA

Natalia Polowynka: to jest wojna niemyślenia

- Najważniejsze, żeby być człowiekiem, a nie krok za krokiem stawać się jakby nieżywym. Z tego powstaje wojna, teraz też ona z tego powstała. To jest wojna niemyślenia, odejścia od świadomości, ona chce złamać tę część ludzkości, która jest świadoma swojego życia, siebie, ziemi, przeznaczenia - mówiła w Dwójce ukraińska artystka Natalia Polowynka.
Zobacz więcej na temat:  śpiew koncert Ukraina pieśń Dwójka wojna na Ukrainie Dwójka Ukraina KULTURA

Anna Dymna: dzięki takim reżyserom jak Sylwester Chęciński kocham swój zawód

- Zmienia się pogoda, zmienia się Polska, a jego filmy są zawsze aktualne i śmieszne. Sylwester Chęciński robił filmy o ludziach, o polskich charakterach. Pamiętam, jak wykorzystywał na planie charaktery aktorów, którzy u niego grali. Wspominam tamte czasy, jakbyś robili razem taką piękną bajkę - wspominała legendarnego reżysera Anna Dymna. Sylwester Chęciński zmarł 8 grudnia w wieku 91 lat.
Zobacz więcej na temat:  Sylwester Chęciński Dwójka kino FILM Anna Dymna Andrzej Korzyński Jan Nowicki

Nie żyje Krzysztof Kiersznowski. "Był cudo człowiekiem"

- Dla mnie był aktorem przede wszystkim niezwykle prawdziwym. Miał takie bezbłędne wyczucie naturalności, chyba nie spotkałem innego aktora o takiej wrażliwości na graną postać i na dialog. On nigdy nie zdecydował się, żeby powiedzieć coś, jeśli nie czuł, że to nie jest prawdziwe - wspominała Krzysztofa Kiersznowskiego na antenie Dwójki reżyserka Natalia Fijewska-Zdanowska. Popularny aktor zmarł w niedzielę (24.10) w wieku 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 aktorzy krzysztof kiersznowski Dwójka Krystyna Janda Tadeusz Chudecki