Galeria Faras. Skarbiec sztuki wykopanej z Pustyni Nubijskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 21:20
Galeria Faras jest jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. O tej niezwykłej kolekcji opowiemy w poniedziałkowym "Kwadransie bez muzyki". Skarbiec sztuki wykopanej z Pustyni Nubijskiej
Fragmenty fryzu z absydy pierwszej katedry, Blok zdobiony reliefowym przedstawieniem ptaków, ołtarzy i kolumn, Sudan, Faras, 1. ćw. VII w.
Fragmenty fryzu z absydy pierwszej katedry, Blok zdobiony reliefowym przedstawieniem ptaków, ołtarzy i kolumn, Sudan, Faras, 1. ćw. VII w.Foto: materiały promocyjne MNW

Starodawne dzieła artystów nubijskich do zbiorów muzealnych trafiły dzięki polskim archeologom uczestniczącym w latach 60. ubiegłego wieku w objętej patronatem UNESCO wielkiej międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu.

Dzięki pracom badawczym prowadzonym na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras w pobliżu granicy sudańsko-egipskiej odkryto dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej pochodzącymi z VIII–XIV wieku. 67 przedstawień malarskich, a także wiele innych dzieł faraskich znajdujących się w Muzeum Narodowym w Warszawie stanowi dziś największy i najcenniejszy zespół zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki kiedykolwiek udało się pozyskać do polskich zbiorów muzealnych.
Jesienią 2014 roku Galeria Faras została udostępniona widzom w nowej aranżacji, a bezcenne dzieła prezentowane są według nowego scenariusza. O tym, co można w tam zobaczyć, dowiemy się z audycji Kamila Radomskiego.

20 października (poniedziałek), godz. 15.00-15.15

materiały prasowe MNW/bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedyny taki koniec świata. Poznaj gdańskie skarby

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 13:00
Rysunki i ryciny Dürera i Rembrandta, błękitne Delfty, Bruegel, portrety bogatych patrycjuszy gdańskich i prawdziwa "perła w koronie": tryptyk z "Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga. To tylko część skarbów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Na wycieczkę nad morze zaprosiła Hanna Maria Giza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Narodowe w Warszawie. Seksualność Jezusa dowodem potęgi Boga

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
W kolejnej audycji wakacyjnego cyklu "Sezamy" przyjrzeliśmy się zaskakującym zbiorom Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet z Poznania, czyli kradzież z miłości do sztuki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 15:30
– Złodziej przez dziesięć lat trzymał "Plażę w Pourville" Moneta w domu za szafą, co pewien czas kontemplując dzieło. Mówił, że jest wielbicielem francuskiego impresjonizmu – mówił w Dwójce Piotr Michałowski z poznańskiego Muzeum Narodowego.
rozwiń zwiń