Gust Polaków: Berlin, Paryż czy Las Vegas?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 17:00
- Badając architektoniczne preferencje młodych Polaków, doszedłem do 3 typów idealnych - wyjaśniał Błażej Prośniewski, autor książki "Gust nasz pospolity".
Audio
  • Gust Polaków: Berlin, Paryż czy Las Vegas? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Typowy pejzaż Las Vegas. Jego namiastkę można było zobaczyć w polskich metropoliach lal 90. W jakim kierunku rozwinęły się one w nowym stuleciu?
Typowy pejzaż Las Vegas. Jego namiastkę można było zobaczyć w polskich metropoliach lal 90. W jakim kierunku rozwinęły się one w nowym stuleciu?Foto: Rob Young/Wikipedia

- Estetyka "Las Vegas" to miasto skrzące się barwami, z porozrzucanymi w przestrzeni budynkami. Ładny zabytek w takim modelu nie przeszkadza, ale nic się nie stanie, jeśli zniknie - wyjaśniał gość Dwójki. A prowadzący audycję Paweł Siwek dodał, że w ten model wpisują się centra polskich metropolii lat 90.

Dwa pozostały modelowe gusty odwołują się do wzorca Paryża i Berlina. W pierwszym wypadku zabytkowa tkanka miasta pozostaje nienaruszona, a nowa zabudowa może pojawić się w pewnym oddaleniu od niej. Gust "berliński" oznacza z kolei przyzwolenia na harmonijne łączenie nowego ze starym. Zakłada bowiem, że miasto to żywy, rozwijający się organizm.

W którym z tych trzech kierunków rozwijają się polskie metropolie? Jakie preferencje mają 20- i 30-latkowie, którzy w przyszłości będą decydowali o obliczu naszych miast? I skąd w ogóle bierze się gust architektoniczny?

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzenie:
Paweł Siwek
Goście:
Błażej Prośniewski (autor książki "Gust nasz pospolity")
Data emisji:
15.01.2015
Godzina emisji:
15.00

mm/bch

Adrian Makar, piętnastoletni wychowanek sierocińca, wygrał swoją przyszłość w "Mam talent". Pieniądze, które zdobył dzięki swojemu talentowi (ma piękny głos), dały mu szansę na bezpieczny start w dorosłość. - Jestem niezwykle wdzięczny swoim wychowawcom. To oni przekonali mnie, że powinienem spróbować swoich sił, wspierali od samego początku. Nigdy im tego nie zapomnę! - opowiedział młody artysta.
Z raportów NIK wynika jednak, że sytuacja Adriana jest wyjątkiem, bo z domami dziecka nie jest najlepiej. - W tych dużych placówkach rzeczywiście trudno jest poświęcać pojedynczym wychowankom wystarczająco dużo uwagi. Niestety bywa z tym różnie i szanse utalentowanych dzieci na wybicie się są, musimy przyznać uczciwie, mniejsze - powiedział Adam Wiśniewski z fundacji Ocean Marzeń.
Wiele może się zmienić po 2020 roku. Wówczas mają odejść do lamusa domy dziecka, a pociechami bez rodziców zajmować się mają domy rodzinne. - Idea i cel są szczytne, to na pewno znacznie lepsze rozwiązanie niż dotychczasowe - przekonywała Anna choszcz Sendrowska, reprezentująca SOS Wioski Dziecięce. Opowiedziała ona, jak w placówkach tego stowarzyszenia pracuje się z podopiecznymi.

Czytaj także

"Czekają nas czasy architektonicznej delikatności"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 15:20
- W przyszłości coraz częściej będziemy dostosowywać do współczesnych warunków budynki, które już istnieją - mówił w Dwójce Grzegorz Piątek. Architekt wziął udział w Dwójkowej dyskusji o współczesnej polskiej architekturze, w świetle nominacji do nagrody Miesa van der Rohe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto naprawi krajobraz polskich miast?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 20:00
- Górale mawiają, że można być mądrym ogólnie albo mądrym konkretnie. Cóż z tego, że chcemy, by było ładnie, jeśli nic w tym kierunku nie robimy? - pytał retorycznie architekt i muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka. "W tyglu kultury" rozmawialiśmy o estetyce polskiej przestrzeni publicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perły architektury w komunikacyjnym ścieku - czyli bajka o polskich miastach

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 11:00
PRL-owski blok, a przy nim zabytkowa kamienica przytulona do niego jak Piękna do swej Bestii. U stóp tej osobliwej pary "komunikacyjny ściek" - czyli pełna samochodów główna arteria miasta. I to nie bajka, a nasza rzeczywistość.
rozwiń zwiń