Batory. Transatlantyk z burzliwą historią

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 16:00
- Opisuję ten statek przez ludzi. Oni spowodowali, że stał się taki niezwykły i stał się mitem - mówi Bożena Aksamit, autorka książki "Batory".
Audio
  • Bożena Aksamit o książce "Batory" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Fragment okładki książki Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku
Fragment okładki książki "Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku"Foto: mat. prasowe

"Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku" opowiada historię legendarnego okrętu pasażerskiego od okresu przedwojennego aż do roku 1971, gdy jednostka została zezłomowana.

MS Batory był wielki. Miał 160 metrów długości i 22 metry szerokości. Budowano go 2 i pół roku, a po morzu pływał 36 lat. Uchodził za najbardziej znany polski transatlantyk.

Transatlantyk "Batory" był nie tylko środkiem transportu dla tysięcy emigrantów zarobkowych, lecz także, jak czytamy w nocie wydawniczej - "najmodniejszym salonem Polski", który "przez 33 lata służby był świadkiem wielkich romansów, dramatów, rozstań, szalonych zabaw".

Dlaczego historie ludzi, którzy byli związani z Batorym, zainteresowały autorkę książki? Możemy tego posłuchać w audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Monika Pilch

Gość: Bożena Aksamit (pisarka)

Data emisji: 18.06.2015

Godzina emisji: 15.00

mp/mc

Czytaj także

Za ziemią. Jak Polacy osiedlali się w Argentynie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 14:59
– W Polsce mieliśmy za mało gruntu, a rodzina była bardzo duża. W Argentynie działki miały 20 hektarów – mówił Jan Jeleń, polski emigrant z prowincji Misiones.
rozwiń zwiń