Marc Chagall z Witebska i Paryża

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 15:15
W "Kwadransie bez muzyki" oprowadzamy po wystawie awangardzisty we Wrocławiu. Prezentowane tam litografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Chagalla w Witebsku, gdzie urodził się artysta.
Audio
  • Po wystawie prac Chagalla i innych awangardzistów oprowadza Anna Kania Saj (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Fragment litografii Marca Chagalla, Wizja Paryża, Muzeum Marca Chagalla w Witebsku
Fragment litografii Marca Chagalla, Wizja Paryża, Muzeum Marca Chagalla w WitebskuFoto: materiały prasowe

- Wspomnienie o białoruskim Witebsku pozostało w Chagallu przez całe jego życie. Miasto obecne w jego pracach nie było jednak wiernym odwzorowaniem rzeczywistości. Jego dom rodzinny tak naprawdę to drewniana chatka na obrzeżach miasta. Witebsk w obrazach artysty jest upiększony, wyimaginowany, to miasto jego duszy - opowiadała Ludmiłą Chmielnicką z Muzeum Chagalla w Witebsku.

We Muzeum Miejskim Wrocławia Pałacu Królewskim oprócz Chagalla obejrzeć można także ponad 60 grafik innych europejskich awangardzistów jak: Caldera, Giacomettiego, Legera czy Miro. - Założeniem ekspozycji jest pokazanie twórczości kubisty na tle innych artystów. Punktem wspólnym jest tutaj Paryż - ukochane miasto malarza, które było także domem pozostałych prezentowanych mistrzów - mówiła Anna Kania Saj z Muzeum we Wrocławiu, kurator wystawy.

W audycji także m.in.: dlaczego na Białorusi nikt do "pierestrojki" Chagalla nie znał i o jego pierwszej wystawie w Rosji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Monika Zając

Data emisji: 13.07.2016

Godzina emisji: 15.00

ob/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Holenderski realista popisuje się sukniami

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2015 10:00
Gerard ter Borch – ceniony XVII-wieczny malarz, mistrz scen rodzajowych - miał wg niektórych komentatorów jedną słabość: suknie atłasowe, koniecznie pełne światła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vermeer. Geniusz, który utonął w długach...

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 12:00
Nie zachowały się prawie żadne dokumenty dotyczące życia XVII-wiecznego holenderskiego mistrza poza... licznymi kwitami pożyczkowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francisco Goya - ostatni akt dramatu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 13:02
Zapraszamy do wysłuchania czwartej gawędy dr Bożeny Fabiani o Franciscu Goi, legendarnym hiszpańskim artyście doby romantyzmu.
rozwiń zwiń