Polskie Radio
Section05
Marc Chagall

Marc Chagall. W Warszawie można już oglądać niedawno zakupione prace

- Mamy prace o tematyce religijnej, mamy obrazy, które poświęcone są jego wielkiej miłości do obu żon, jego przeżyciom dotyczącym przebywania w dwóch światach: fantastycznym i realnym. Mamy jeszcze całą serię pejzaży i bukiety kwiatów - wyliczała podczas Dwójkowej audycji kuratorka wystawy "Chagall" dr Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marc Chagall Dwójka Jakub Kukla muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Warszawa malarstwo SZTUKA dzieła sztuki KULTURA

Wystawa Marca Chagalla na 160. lecie Muzeum Narodowego

Dzieła Marca Chagalla można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie na specjalnej wystawie zorganizowanej w ramach obchodów 160-lecia istnienia tej placówki. Odwiedzający zobaczyć mogą aż szesnaście prac malarza. Dwie z nich Muzeum już wcześniej posiadało w swoich zbiorach, natomiast czternaście pozostałych zakupiono na aukcji w Szwajcarii. To obecnie największa w Polsce kolekcja grafik artysty.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Marc Chagall muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa SZTUKA

Małgorzata Czyńska: jest jeszcze wiele fascynujących biografii do opowiedzenia

- Zawsze bardzo mnie cieszy, kiedy okazuje się, że twarze z obrazów to nie tylko ładne buzie, ale właśnie kobiety z krwi i kości. Często utalentowane, zdeterminowane; takie, które stanowią dla mnie inspirację i są niezmiernie ważne. Opowieść o cudzym życiu to dla mnie jako badacza, ale i dla czytelnika, lekcja życia - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, autorka książki "Kobiety z obrazów. Nowe historie".
Zobacz więcej na temat:  Henri de Toulouse-Lautrec malarstwo SZTUKA Jakub Kukla Dwójka Marc Chagall kobieta

Jak Marc Chagall trafił do Polski? Kulisy aukcji

- Początek aukcji był dla nas bardzo niekorzystny, ceny szybowały w kosmos. Tu była szybka decyzja. Widząc, że spadł nam pierwszy, drugi obiekt - jeden kupiliśmy, następny znowu spadł - szybko przeliczyłem kwotę, którą dysponowaliśmy i podnieśliśmy minima. Tym sposobem zakończyło się to sukcesem - zdradził w Dwójce dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, dr hab. Łukasz Gaweł.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Warszawie Marc Chagall Dwójka Paweł Siwek wystawa KULTURA SZTUKA