X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poeta w kajaku, czyli Herbert na Suwalszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 08:00
- Pływaliśmy Rospudą, Czarną Hańczą, Kanałem Augustowskim. Kajaki wynajmowaliśmy z PTTK, dykciaki, dosyć ciężkie - wspominał prof. Zdzisław Najder swoje młodzieńcze podróże ze Zbigniewem Herbertem po Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim.
Audio
  • Poeta w kajaku, czyli Herbert na Suwalszczyźnie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Herbert ciągnie kajak. Płynęliśmy wówczas po rzece Bliźnie.
Herbert ciągnie kajak. "Płynęliśmy wówczas po rzece Bliźnie".Foto: z archiwum prof. Zdzisława Najdera

herbert_pl_1200.jpg
Serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi

"Dziś przybyliśmy do Augustowa. Pogoda jak na razie ładna; gdy wyrwaliśmy się z Warszawy, lał deszcz i było okropnie. Jutro, o ile uda się zdobyć kajaki, wyruszamy na szlak" - pisał Zbigniew Herbert w 1956 roku do Haliny Misiołkowej.

Właśnie Suwalszczyzna była celem wielu wypraw poety, pływał kajakiem po jeziorach i rzekach Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego. Po raz pierwszy pojechał tam ze Zdzisławem Najderem w 1954 roku. - Woziliśmy ze sobą suszony makaron, płatki owsiane. Jednego roku tyle było poziomek, że robiliśmy płatki owsiane z poziomkami. To było jak jedzenie kawioru - opowiadał prof. Najder.

Dlaczego ten region Polski był tak ważny dla poety? Jakie zachowały się literackie (i graficzne) świadectwa obecności Herberta na Suwalszczyźnie? W audycji obok wspomnień prof. Najdera ("to było jak cudowna sielanka") wysłuchaliśmy również opowieści Zbigniewa Fałtynowicza, autora książki "Podróże bliskie. Zbigniew Herbert i Suwalszczyzna".
***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Dorota Gacek

Goście: prof. Zdzisław Najder (historyk literatury, były dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE), Zbigniew Fałtynowicz (wydawca, bibliograf, animator kultury, kierownik Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach)

Data emisji: 26.07.2018

Godzina emisji: 22.45

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Herbert: na pustyni należałoby założyć szkołę poetycką

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 13:00
W 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta przypominamy jego opowieści o greckich i amerykańskich podróżach zachowane w Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń