Dyrektor biblioteki Mozartiana: Mozart nie używał imienia Amadeus

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 15:20
- W gablocie przed nami widzimy listy z różnych okresów życia Mozarta, które pokazują jak podpisywał się na przestrzeni lat. Zaczynamy od informacji udostępnionych przez jego siostrę na potrzeby pierwszej biografii kompozytora. Znajdujemy tam zapis: Johannes, Chrisostomus, Wolfgang, Gottlieb Mozart urodził się 27 stycznia 1756 r. w Salzburgu. Nie ma tam słowa o Amadeuszu - mówił w Dwójce dr Armin Brinzing.
Audio
  • Wyprawa do skarbca Mozarta (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Woskowa figura Wolfganga Mozarta
Woskowa figura Wolfganga MozartaFoto: Shutterstock/Pe3k

Fazil Say 1200.jpg
Fazil Say: pianiści powinni grać Mozarta niczym śpiewacy

Dyrektor biblioteki Mozartiana był naszym przewodnikiem po domu wiedeńskiego kompozytora w Salzburgu. Udało zajrzeć się nam do pomieszczeń, do których dostęp mają nieliczni. W zbiorach muzeum znajduje się m.in. największa na świecie kolekcja listów rodziny Mozartów, w tym aż 200 listów Wolfganga. To właśnie z nich można dowiedzieć się, jak podpisywał się słynny Austriak.

- Widzimy tu również najstarszy zachowany list, który napisał mając 13 lat i podpisał po prostu Wolfgang Mozart. Nieco później wyruszył w swoją pierwszą podróż do Włoch. Jako kompozytor chcący pisać włoskie opery znał już wtedy bardzo dobrze miejscowy język. List, który widzimy powstał częściowo po niemiecku, a częściowo po włosku, zakończył go natomiast podpisem Wolfgango Amadeo, zamieniając niemieckiego Gottlieba na jego łaciński odpowiednik. Jeszcze później, w roku 1777 pojechał z matką do Paryża i od tamtej pory zaczął swoje listy kończyć francuską wersją Amadeusza, a więc Wolfgang Amade Mozart. Tu w Mozarteum używamy właśnie tej wersji - tłumaczył dr Armin Brinzing.

Skąd więc w wielu biografiach kompozytora i w publicznej świadomości wziął się "Amadeus"? O tym w nagraniu audycji, w której mowa była również o innych najcenniejszych eksponatach, które znajdują się w dobrze chronionym sejfie w podziemiach domu Mozarta w Salzburgu.

Dom Mozarta w Salzburgu Mozarteum w Salzburgu

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Maciej Łukasz Gołębiowski

Gość: dr Armin Brinzing (dyrektor biblioteki Mozartiana)

Data emisji: 8.01.2018

Godzina: 15.00

pg/bch


Portretu Mozarta autorstwa Doris Stock Portret Mozarta autorstwa Doris Stock
Czytaj także

Diego Fasolis: "Così fan tutte" niesie smutny przekaz

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 07:00
- Muszę przyznać, że nigdy nie postrzegałem tej opery jako komiczną. To już prawie 20 lat, jak nią dyryguję - o arcydziele Mozarta mówił w Dwójce szwajcarski dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kwintet klarnetowy" Mozarta jako nowy muzycznie świat

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 14:46
- Architektura tego utworu jest tak porywająca, że naprawdę nie można jej nie pokochać - opowiadał Eric Hoeprich, artysta XIX Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy, o "Kwintecie klarnetowym" A-dur Mozarta.
rozwiń zwiń