REKLAMA

Kuncewiczowa i Kazimierz Dolny. Miłość nie od pierwszego wejrzenia

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 13:52
- Maria Kuncewiczowa pisała, że gdy pierwszy raz wyszła na rynek w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, to chciała zawracać do Warszawy - mówiła Dwójce Monika Januszek-Surdacka, kustoszka kazimierskiego Muzeum Kuncewiczów.
Audio
  • Kazimierskie ścieżki Marii Kuncewiczowej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Maria Kuncewiczowa
Maria KuncewiczowaFoto: NAC/domena publiczna

"Mało bym wiedziała o  życiu, gdyby nie Kazimierz" - pisała Maria Kuncewiczowa. Do tego uroczego miasteczka położonego nad Wisłą po raz pierwszy przyjechała w połowie lat 20. ubiegłego wieku. Pierwszym wrażeniem było rozczarowanie: - Kazimierz i jego mieszkańcy nie byli tacy piękni, jak na obrazach, pachniało nie tak. To przytłoczyło pisarkę - mówiła Monika Januszek-Surdacka.

Do pozostania w Kazimierzu przekonała się dzięki przyjaźni z grupą artystów, którzy w tym miejscu znajdowali wspaniałe malarskie plenery. - Ta młodzież zrobiła na niej wrażenie na tyle, że dawała im się namówić na bardzo niebezpieczne eskapady w poszukiwaniu tematów malarskich - wyjaśniała kustoszka. - Wędrowali po kazimierskich zaułkach, zaglądając do domów ubogich mieszkańców Kazimierza.

Kazimierskim domem Marii i Jerzego Kuncewiczów stał się "Dom pod wiewiórką" zaprojektowany przez Karola Sicińskiego, a wzniesiony w Wąwozie Małachowskiego. Tu zastał ich wybuch wojny, z tego domu wyruszyli w emigracyjną drogę. Do niego wrócili i w nim - 30 lat temu - 15 lipca 1989 roku zmarła Maria Kuncewiczowa.


W audycji rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób pisarka upamiętniła miasteczko w swojej powieści "Dwa księżyce". Słuchaliśmy też opowieści autorki "Cudzoziemki" o jej Kazimierzu, zachowanych w radiowych archiwach.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 12.07.2019

Godzina emisji: 15.00

bch/am


Czytaj także

Dwójka na miejscu. Posłuchaj relacji z Kazimierza nad Wisłą!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 18:29
Z okazji 80-lecia Dwójki w wakacyjnej ramówce zaplanowaliśmy wyjątkową audycję, w której spotkamy się z Państwem nie tylko na antenie, lecz także w wielu miejscach w Polsce. Rozpoczęliśmy od Kazimierza Dolnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuncewiczowie w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 14:45
W pierwszych wiosennych "Mikrokosmosach" wybraliśmy się na spacer po Kazimierzu Dolnym szlakiem Marii i Jerzego Kuncewiczów.
rozwiń zwiń