X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koncert na sto pszczół

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 14:12
W 2017 roku na dachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej zamieszkały pszczoły – jak się okazuje, zupełnie nieprzypadkowo, ponieważ to bardzo muzykalne stworzenia.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Na pierwszy rzut oka miasto może wydawać się niezbyt przyjaznym środowiskiem dla pszczelej rodziny, jednak, jak się okazuje bywa wręcz dużo bardziej bezpieczne niż środowisko wiejskie, w którym pełno chemii rolniczej i oprysków. Mieszkanki teatralnej pasieki z pewnością nie narzekają, gdyż w pobliżu mają wiele ogrodów, parków, a także okolice Wisły, gdzie nie brak bujnej i różnorodnej roślinności. Każdego dnia pszczoły koncertują w trakcie lotu, kiedy ich drgające skrzydełka wydają różne dźwięki – w zależności od płci osobnika, jego funkcji i pracy jaką wykonuje te brzmienia różnią się między sobą. Dodatkowo owady świetnie znają się na tańcu – za pomocą przeróżnych skomplikowanych ruchów komunikują różne informacje, bądź zwabiają trutnie podczas tańca godowego.

Efekty pracy teatralnych pszczół każdy z nas może zabrać ze sobą do domu, bowiem w butiku Teatru Wielkiego sprzedawany jest miód teatrany "Święto Wiosny", miód operowy "Napój miłosny", a z okazji roku Moniuszkowskiego - "Miód Cześnikowej".

Ta pasieka zainspirowała również Grzegorza Kasdepke do napisania przygód muzykalnej pszczółki Nutki. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której o życiu operowych pszczół i jego muzycznych aspektach opowiadał opiekun teatralnej pasieki Tomasz Petryka.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Milena Gąsienica

Data emisji: 16.08.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tak Jan Brzechwa brzmi w Szczebrzeszynie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 10:03
W audycji "Kwadrans bez muzyki" odwiedziliśmy festiwal literacki Stolica Języka Polskiego, gdzie przyjrzeliśmy się temu, jak różnorodnie można odczytać twórczość poety.
rozwiń zwiń