Koncert na sto pszczół

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 14:12
W 2017 roku na dachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej zamieszkały pszczoły – jak się okazuje, zupełnie nieprzypadkowo, ponieważ to bardzo muzykalne stworzenia.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Na pierwszy rzut oka miasto może wydawać się niezbyt przyjaznym środowiskiem dla pszczelej rodziny, jednak, jak się okazuje bywa wręcz dużo bardziej bezpieczne niż środowisko wiejskie, w którym pełno chemii rolniczej i oprysków. Mieszkanki teatralnej pasieki z pewnością nie narzekają, gdyż w pobliżu mają wiele ogrodów, parków, a także okolice Wisły, gdzie nie brak bujnej i różnorodnej roślinności. Każdego dnia pszczoły koncertują w trakcie lotu, kiedy ich drgające skrzydełka wydają różne dźwięki – w zależności od płci osobnika, jego funkcji i pracy jaką wykonuje te brzmienia różnią się między sobą. Dodatkowo owady świetnie znają się na tańcu – za pomocą przeróżnych skomplikowanych ruchów komunikują różne informacje, bądź zwabiają trutnie podczas tańca godowego.

Efekty pracy teatralnych pszczół każdy z nas może zabrać ze sobą do domu, bowiem w butiku Teatru Wielkiego sprzedawany jest miód teatrany "Święto Wiosny", miód operowy "Napój miłosny", a z okazji roku Moniuszkowskiego - "Miód Cześnikowej".

Ta pasieka zainspirowała również Grzegorza Kasdepke do napisania przygód muzykalnej pszczółki Nutki. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której o życiu operowych pszczół i jego muzycznych aspektach opowiadał opiekun teatralnej pasieki Tomasz Petryka.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Milena Gąsienica

Data emisji: 16.08.2019

Godzina emisji: 15.00

am

Czytaj także

Tak Jan Brzechwa brzmi w Szczebrzeszynie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 10:03
W audycji "Kwadrans bez muzyki" odwiedziliśmy festiwal literacki Stolica Języka Polskiego, gdzie przyjrzeliśmy się temu, jak różnorodnie można odczytać twórczość poety.
rozwiń zwiń