Małgorzata Rejmer: Szymborska lubiła kicz

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 08:25
- Każda rzecz w tym mieszkaniu jest anegdotą, opowieścią i można sobie budować dzięki niej jakiś obraz Wisławy Szymborskiej - mówiła w "Kwadransie bez muzyki" polska pisarka i reportażystka.
Audio
  • Małgorzata Rejmer o mieszkaniu Wisławy Szymborskiej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wisława Szymborska w 2003 roku
Wisława Szymborska w 2003 rokuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Razem z Małgorzatą Rejmer zajrzeliśmy do zakamarków mieszkania poetki, ale i porozmawialiśmy o tym, jak rzeczywistość odbija się w twórczości obu artystek.

- Szymborska miała nieprawdopodobną kolekcję kiczowatych przedmiotów o jakiejś dziwnej proweniencji. Jak coś było bardzo absorbujące wizualnie to zawsze lądowało w zbiorach Wisławy Szymborskiej. Zaczynając od różnego rodzaju przedziwnych pocztówek z kotkami, niedźwiadkami, chrabąszczami pijącymi dziwne napoje, a kończąc na przedziwnych przedmiotach, takich jak np. świnia z pozytywką w ogonie.

W jakich przestrzeniach Noblistka tworzyła i czym jeszcze się otaczała? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 20.08.2019

Godzina emisji: 15.00

bch/am

Czytaj także

Sześć lat bez Wisławy Szymborskiej. "O śmierci bez przesady"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 16:00
- Wiadomo, zostały jej wiersze, które będą trwały tak długo, jak długo ktokolwiek będzie w tym języku mówił. Ale brakuje tej, z którą można się było zobaczyć, porozmawiać - wspominał kilka lat temu w Dwójce Wisławę Szymborską Bronisław Maj. 1 lutego mija 6 lat od śmierci znakomitej poetki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
W jednym z listów zawartych w wydanym właśnie tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska pisała do Kornela Filipowicza: "osoba, z którą się zadajesz, nawet nie wie, gdzie ryba ma głowę, a gdzie ogon".
rozwiń zwiń