Wizyta w klasztorze benedyktynek

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 16:31
W "Kwadransie bez muzyki" udaliśmy się do Staniątek pod Krakowem, do najstarszego w Polsce opactwa benedyktynek.
Audio
  • Wizyta w klasztorze benedyktynek (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Opactwo w Staniątkach
Opactwo w StaniątkachFoto: shutterstock.com/DyziO

Mury tego klasztoru to osiem wieków historii życia zakonnego, zachwycająca architektura, dzieła sztuki i zabytkowe przedmioty sakralne. 

Od kilku lat mniszki starają się spełnić swoje marzenie o budowie przyklasztornego muzeum z biblioteką. To kilkumilionowa inwestycja. Konieczne było zaciągnięcie pożyczki na wkład własny do projektu, do spłaty wciąż pozostała spora kwota.

Większość sióstr jest w podeszłym wieku, ale zgodnie z regułą benedyktyńską niemal wszystkie pracują fizycznie. By się utrzymać, uprawiają ogród, zajmują pszczelarstwem i sezonowo uprawiają chryzantemy czy pomidory, a także hodują karpie.

Na teren klauzury weszliśmy wspólnie z matką Stefanią Polkowską, przełożoną opactwa, i profesorem Andrzejem Włodarkiem z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 7.01.2020

Godzina emisji: 15.00 

Zobacz więcej na temat: zabytki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karnawał na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 12:23
Spotkania, bale, kuligi, polowania. W audycji przywołaliśmy klimat dawnych Kresów, na których karnawał to był również czas organizowania imprez i balów o charakterze charytatywnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Leonardy" i Leonardiana

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 14:40
W latach 90. XVIII wieku Stanisław Kostka Potocki kupił obraz "Salvator Mundi" jako oryginalną pracę Leonarda da Vinci. Dziś, po wieloletnich badaniach wiemy, że jest on prawdopodobnie kopią warsztatu mistrza. Co to jednak oznacza?
rozwiń zwiń