Willa Kindermanna - wyjątkowy przykład architektury secesyjnej

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2025 12:00
Willa Kindermanna to jeden z najważniejszych przykładów architektury secesyjnej w Polsce z zachowanymi oryginalnymi elementami wystroju sztukatorskiego. Obecnie znajdują się tam Galeria Willa oraz Galeria Chimera (oddział Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi). O historii miejsca opowiedziała w Dwójce kuratorka i historyczka sztuki Małgorzata Dzięgielewska.
Willa Kindermanna to jeden z najważniejszych przykładów architektury secesyjnej w Polsce z zachowanymi oryginalnymi elementami wystroju sztukatorskiego.
Willa Kindermanna to jeden z najważniejszych przykładów architektury secesyjnej w Polsce z zachowanymi oryginalnymi elementami wystroju sztukatorskiego.Foto: Maria Czok / Polskie Radio

Budynek został wzniesiony z inicjatywy Leopolda Kindermanna - słynnego łódzkiego fabrykanta, który planował wybudować idealny dom dla swojej rodziny. Za projekt architektoniczny willi odpowiadał Gustaw Landau-Gutenteger. 


>>> Posłuchaj audycji "Kwadrans bez muzyki" 


Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

W secesyjnej willi Kindermanna do 29 czerwca będzie można oglądać trzy wystawy.: "Gabinet Wilkonia" - prezentację rzeźb, ilustracji i tkanin tego artysty, "Portret twórcy" z archiwalnymi fotografiami artystów i ich prac oraz "De lege artis" - obrazy Jana Łukasika.

"Gabinet Wilkonia" to prezentacja prac Józefa Wilkonia, jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów, malarzy i rzeźbiarzy, znanego na całym świecie ze swojej twórczości dla dzieci i dorosłych. Artysta zasłynął ilustracjami do kilkuset książek wydanych w Polsce i za granicą. 

"Portret twórcy" to z kolei wystawa zbudowana wokół archiwalnych - głównie z lat 70. i 80. XX wieku - fotografii artystów oraz ich dzieł z kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki. Natomiast  "De lege artis" Jana Łukasika to prezentacja najnowszych nabytków Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Historia Willi Kindermanna

Budynek powstał w latach 1902-1903 według projektu znanego łódzkiego architekta Gustawa Landau- Gutentegera. Należał do małżeństwa Laury z domu Feder i Leopolda Kindermanów. Willa stanęła przy ulicy, na działce wniesionej przez Laurę w posagu.

Wybudowana została w niewielkim przedziale czasowym i wyposażona w jednolitym stylu odpowiadającym statusowi majątkowemu właścicieli. W 2011 roku rozpoczęto drugi poważny remont, którego projekt oparto na szeroko zakrojonych badaniach archiwalnych i konserwatorskich. Prace ukończono w 2013 roku.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki 

Przygotowanie: Maria Czok

Data emisji: 27.05.2025

Godzina emisji: 11.00

PAP/Miejska Galeria Sztuki w Łodzi/zch

Czytaj także

Przystań dla potrzebujących i konspiracyjny teatr. Historia Modlińskiej 257

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2025 12:00
W sercu warszawskiej Białołęki, przy ruchliwej ulicy Modlińskiej, stoi willa, która przetrwała ponad sto lat burzliwej historii. Zbudowana w duchu secesji, była świadkiem przemian społecznych, wojen, ale także przystanią dla potrzebujących i nieformalnym miejscem życia kulturalnego. Dziś, po gruntownej renowacji, odzyskała dawny blask i wkrótce stanie się miejscem spotkań lokalnej społeczności.
rozwiń zwiń