Matka Boża Literacka na obrazie i w legendzie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 10:00
W audycji "Kwadrans bez muzyki" odwiedziliśmy miejscowość, w której znajduje się obraz z prawie 600-letnią historią.
Audio
  • Matka Boża Literacka na obrazie i w legendzie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Kościół św. Stanisława Biskupa w Buku
Kościół św. Stanisława Biskupa w BukuFoto: Bialo-zielony; CC BY-SA 3.0; Wikimedia Commons

Pół godziny drogi od Poznania znajduje się miasto zatopione w legendach i bogatej historii. Jak głosi wieść, swoje ostatnie chwile spędził tutaj Mieszko I, który po polowaniu na wielkiego zwierza zmarł, położywszy się pod bukiem. By upamiętnić to wydarzenie, osadę nazwano właśnie Buk. Miejsce to miał wizytować również Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary i Henryk Walezy. Sporo, jak na miejscowość, która nie liczy dziś nawet 10 tys. mieszkańców.

Ale miejscowa parafia pochwalić się może czymś jeszcze. Właśnie tu znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Literackiej, którego historię w ostatnim czasie odkrywają bukowianie. Pierwsza o nim wzmianka pochodzi z 1430 roku, jednak nie wykluczone, że obraz jest jeszcze starszy. Od 1576 roku w Buku działało Bractwo Literackie, założone na wzór włoskich konfraterni, które opiekowało się cudownym obrazem. Z ich powstaniem wiąże się także legenda. O tej legendzie oraz o tym, czy Matka Boża Literacka jest patronką ludzi pióra, rozmawialiśmy z proboszczem bukowskiej parafii Andrzejem Szczepaniakiem.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Anna Sieradzan

Data emisji: 15.08.2016

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Zobacz więcej na temat: religia SZTUKA Anna Sieradzan
Czytaj także

Teologia i sny. Stefan Chwin o "Sądzie Ostatecznym"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 16:40
– Bardzo wcześnie zostałem wtajemniczony w sekret tego obrazu i pamiętam, że było to traumatyczne doświadczenie – mówił pisarz o arcydziele Hansa Memlinga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice różańca na obrazie Zurbarána

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 15:14
- Dzieło to było jednym z kilkunastu obrazów, który zdobiły olbrzymi ołtarz w klasztorze, w Jerez de la Frontera - mówiła o płótnie "Madonna Różańcowa adorowana przez Kartuzów" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń