REKLAMA

DCz #628. Mickiewicz i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 20:00
W czasie, gdy w warszawskim Ogrodzie Saskim trwało jeszcze Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, my w audycji "Duża czarna" słuchaliśmy muzyki związanej z czasami romantyzmu.
Portret Adama Mickiewicza na skale Judahu, autor: Walenty Wańkowicz
Portret Adama Mickiewicza na skale Judahu, autor: Walenty WańkowiczFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie

- Dziś w "Dużej Czarnej" będzie romantycznie. Będzie dużo Mickiewicza, myślę, że moglibyśmy zatytułować to wydanie "Mickiewicz i muzyka", Mickiewicz, który pisał znane słowa do przyjaciela Bohdana Zaleskiego: "Ty wiesz, gdybym miał pieniądze, porzucił bym literaturę i książki, osiadłbym na wsi i komponował muzykę" - mówił prowadzący Przemysław Psikuta na początku audycji.

Goszczący w studiu Marcin Zgliński zastanawiał się natomiast, czy Mickiewicz jako kompozytor wzniósłby się chociaż w połowie na poziom, który osiągnął jako literat.

Narodowe Czytanie to największa kampania w Polsce promująca czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. Tegoroczna lektura - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - to tom, który wyznacza początek polskiego romantyzmu. Został wydany w 1822 roku w Wilnie.

***

"Duża czarna" jest audycją dla miłośników nagrań z czarnych płyt analogowych. Przemysław Psikuta wraz ze swoimi gośćmi opowiada o wybitnych wykonawcach, wytwórniach, zwariowanych kolekcjonerach – na żywo, grając wyłącznie z płyt analogowych.

Posłuchaj
108:05 2022_09_03 13_11_55_PR2_Duza_czarna.mp3 Marcin Zgliński i Przemysław Psikuta o muzyce romantyzmu (Duża czarna/Dwójka)

 

***

Audycja: Duża czarna (#628)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Gość: Marcin Zgliński

Data emisji: 3.09.2022

Godzina emisji: 13.10

mg

Czytaj także

DCz #618. Erato - rozkwit francuskiej fonografii

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 15:15
- Dziś na warsztat bierzemy wytwórnię, która narodziła się w roku 1953, w przyszłym roku minie więc 70 lat od jej powstania. To jedna z flagowych wytwórni francuskich - Erato - tak prowadzący, Przemysław Psikuta, rozpoczął 618. wydanie audycji "Duża Czarna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #624. Maria Callas i jej 20 koncertowych płyt

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 16:00
- Maria Callas z płyt włoskich, 2 duże boksy, 10-płytowe, w sumie 20 płyt - tak prowadzący Przemysław Psikuta zapowiedział temat audycji. Tym razem słuchaliśmy nagrań niezwykłej sopranistki wydanych pod tytułem "La donna, la doce, la diva".
rozwiń zwiń