REKLAMA

DCz #639. Twórczość fortepianowa Schuberta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 16:11
- W tym roku sporo miejsca poświęciliśmy w "Dużej czarnej" nagraniom, twórczości Franciszka Schuberta. Sięgamy po bardzo różne stare analogowe płyty, a dziś twórczość fortepianowa, czyli temat rzeka - mówił we wstępie audycji Przemysław Psikuta.
Pomnik Franciszka Schuberta, Stadtpark, Wiedeń
Pomnik Franciszka Schuberta, Stadtpark, WiedeńFoto: Shutterstock/Pfeiffer

Podstawę pianistycznego dorobku Franciszka Schuberta stanowią sonaty. - Napisał ich 21. To imponująca liczba. Chyba żaden z kompozytorów XIX wieku nie dorównał pod tym względem krótko przecież żyjącemu Schubertowi. Jeśli chodzi o fortepian Schuberta to jednak nie tylko sonaty, ale również całe mnóstwo innych utworów - podkreślał Przemysław Psikuta.

W dniu 194. rocznicy śmierci austriackiego kompozytora (19.11) swoje ulubione płyty przynieśli do studia Paweł Bagnowski i Marcin Zgliński.

***

Franciszek Schubert był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu w muzyce, autorem wielu symfonii, mszy i miniatur fortepianowych. Zasłynął jednak przede wszystkim jako twórca licznych pieśniStworzył ich ponad 600, w tym m.in. "Króla elfów" (1815, alternatywny tytuł: "Król olch"), "Polną różyczkę" (1815) oraz "Pstrąga" (1817). Schubert inspirował się tradycyjnymi, ludowymi pieśniami austriackimi, układał melodie do fragmentów dzieł takich poetów, jak Johann Wolfgang Goethe, Heinrich Heine czy Friedrich Schiller. 

W swoich utworach najchętniej odwoływał się do tematyki związanej z naturą, fantastyką i baśniowością. W "Pstrągu" - posługując się wierszem niemieckiego poety Christiana F.D. Schubarta - pokazał losy żyjącej w potoku ryby. W "Królu elfów" natomiast - korzystając z tekstu ballady Goethego - przedstawił ojca, który pędzi konno przez las wieczorową porą, aby uratować życie swojemu choremu synowi. Dziecka nie udaje się jednak w porę dowieźć do domu - zostaje bowiem zabrane przez nadprzyrodzoną istotę, czyli tytułowego króla elfów.

Posłuchaj
119:05 2022_11_19 13_00_18_PR2_Duza_czarna.mp3 Twórczość fortepianowa Schuberta (Duża czarna/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Duża czarna (#639)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Goście: Paweł Bagnowski i Marcin Zgliński

Data emisji: 19.11.2022

Godzina emisji: 13.00

pg

Czytaj także

DCz #622. "Winterreise" i inne pieśni Schuberta z kolekcji prof. Łętowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 14:56
- Mam wrażenie, że takim sercem naszego dzisiejszego spotkania będzie nasz ukochany chyba cykl "Winterreise". Podróż zimowa w środku upalnego lata - tak sobie to dziś ustawiliśmy - mówił we wstępie audycji "Duża czarna" prowadzący Przemysław Psikuta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Król olch" Schuberta… i innych kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 12:00
Na początku była duńska, średniowieczna ballada. Przetłumaczono ją na niemiecki, a potem powstał tekst Goethego "Erlkönig".
rozwiń zwiń