DCz #565 Serge Koussevitzky w 70. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 15:52
- To był jeden z największych, najgenialniejszych przedwojennych mistrzów batuty. Nagrania Koussevitzky'ego są absolutnie wyjątkowe - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia Wojciech Barcikowski, historyk, radiowy archiwista, miłośnik muzyki.
Przemysław Psikuta i Wojciech Barcikowski
Przemysław Psikuta i Wojciech BarcikowskiFoto: PR2

Posłuchaj
117:28 2021_06_05 13_00_43_PR2_Duza_czarna.mp3 Wspomnienie Serge'a Koussevitzky'ego w 70. rocznicę śmierci (Duża czarna/Dwójka)

Bohaterem "Dużej Czarnej" tym razem był znakomity amerykański dyrygent. Urodzony w Rosji, był przez wiele lat dyrektorem Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej. Znany jest również jako kontrabasista.

Bostończycy Koussevitzky'ego grali paletą przepysznych barw, emocjonalnie, odważnie. Nasz bohater szefował w Bostonie przez ćwierć wieku i doprowadził ten zespół do poziomu dostępnego nielicznym. 

4 czerwca minęło 70 lat śmierci Serge'a Koussevitzky'ego, którego wykonania słuchacze "Dużej czarnej" mogą pamiętać z niejednej audycji. Nigdy jednak nie był bohaterem całego programu.

Czytaj także:

Postaci tego formatu nie sposób pominąć, zwłaszcza, kiedy mówi się o przedwojennych nagraniach, a także powojennych orkiestrowych.

- Zaczynał jako wirtuoz kontrabasu i to światowej sławy - opowiadał Wojciech Barcikowski. - Kiedy nagrywał płyty, które zawierają sztukę kontrabasową, porównywali, że gra na kontrabasie jakby to była wiolonczela. I tak to brzmi - dodał.

***

Audycja: Duża czarna (#565)

Prowadził: Przemysław Psikuta 

Gość: Wojciech Barcikowski

Data emisji: 5.06.2021

Godzina emisji: 13.00


Czytaj także

Marek Pijarowski: byłem wniebowzięty, gdy trafiłem do klasy Tadeusza Strugały

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:58
- Nie znałem jeszcze maestro Strugały. Wiedziałem, że jest dyrektorem filharmonii i wspaniałym dyrygentem, ale to była taka postać, o której wiedziałem, że jest fantastyczna. Wiedziałem, że będę się uczył u samego mistrza - wspominał w Dwójce dyrygent Marek Pijarowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moniuszko 200". Kasia Moś: muzyka klasyczna była w naszym życiu od maleńkości

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:51
Rok 2019 był w Polsce Rokiem Stanisława Moniuszki. Jednym z wydarzeń towarzyszących był wyjątkowy koncert Kasi Moś w sali NOSPR w Katowicach. Zapis wydarzenia ukazał się na płycie "Moniuszko 200".
rozwiń zwiń