O sile życia i śmierci. Posłuchaj o Wandzie Rutkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 23:00
Maria Pakulnis przeczytała w Dwójce fragmenty książki Anny Kamińskiej o najsłynniejszej polskiej himalaistce. Zapraszamy do odsłuchania tej "opowieści o sile życia i śmierci", jak również rozmowy z jej autorką.
Audio
  • Anna Kamińska "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz", czyta Maria Pakulnis - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anna Kamińska "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz", czyta Maria Pakulnis - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anna Kamińska "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz", czyta Maria Pakulnis - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anna Kamińska "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz", czyta Maria Pakulnis - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Anna Kamińska "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz", czyta Maria Pakulnis - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Fragm. okładki książki Anny Kamińskiej Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz
Fragm. okładki książki Anny Kamińskiej "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz"Foto: mat, prom.

Wanda Rutkiewicz1200.jpg
"Wanda Rutkiewicz mówiła z klasą o górach"

"Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz" to opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać.

"Zginę w górach" - mówiła. I dotrzymała słowa - według dokumentów sądowych zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała postać przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę... Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.

himalaje 1200.jpg
Komputer w śpiworze, czyli jak przeżyć Himalaje

Fragmenty książki wydanej przez krakowskie Wydawnictwo Literackie przeczytała Maria Pakulnis.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 24-28.07.2017

Godzina emisji: 9.45-10.00 

jp/bch

Czytaj także

Wanda Rutkiewicz: "Czy się boję? Tak"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 07:00
- Nie możemy od gór oczekiwać ludzkich uczuć. Im jest obojętne co my tam robimy. Pewnego dnia możemy tam zginąć - mówiła himalaistka w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wasza wysokość". Teatru zmagania z himalaizmem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 10:59
- Polacy łatwo osądzają himalaistów, mimo że w większości nie wiedzą, jak to jest być tak wysoko - mówiła Anna Wakulik, autorka sztuki z wspinaczką w tle
rozwiń zwiń