Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce". Chaos ciemności

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 11:15
Yan Lianke to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenzurowanych pisarzy chińskich. W cyklu "To się czyta latem" (4-8.07) zaprosiliśmy do wysłuchania fragmentów jego książki "Dzień, w którym umarło słońce" w przekładzie Joanny Krenz. W Dwójce czytał je Krzysztof Kwiatkowski.
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof Kwiatkowski Foto: Wojciech Kusiński/PR

"Dzień, w którym umarło słońce" to opowieść-baśń, rozgrywająca się w ciągu jednej nocy. Nocy niezwykłej, złowrogiej, pełnej mroku, który jest czymś więcej niż tylko nieobecnością słonecznego blasku. Oto w małej, położonej w górach wiosce mieszka czternastoletni Li Niannian, syn właścicieli zakładu pogrzebowego.

Pewnego wieczoru zauważa coś dziwnego - mimo zapadającego zmroku ludzie nie szykują się do snu, lecz wylegają na ulice i pola, jakby dzień nie dobiegł kresu. Setki mieszkańców w somnambulicznym transie dają upust tłumionym na jawie żądzom. Wkrótce społeczność pogrąża się w chaosie.

"Dzień, w którym umarło słońce" to piąta przełożona na język polski powieść Yana Lianke - jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy chińskich. 

[opis pochodzi od wydawcy]

Na lekturę zaprasza Krzysztof Kwiatkowski:

[Facebook Programu 2 Polskiego Radia]

Posłuchaj
10:55 Dwójka to się czyta latem 4.07.mp3 Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)

10:41 Dwójka to się czyta 5.07.2022.mp3 Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:26 To się czyta latem Dwójka 6 lipiec 2022 11_00_36.mp3 Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:13 To się czyta latem 7.07.2022.mp3 Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

09:35 To się czyta latem Dwójka 8 lipiec 2022 11_01_24.mp3 Yan Lianke "Dzień, w którym umarło słońce", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Data emisji: 4-8.07.2022

Godzina emisji: 11.00

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Zobacz więcej na temat: literatura Chiny Dwójka
Czytaj także

Katarzyna Sarek: tłumaczenie Yan Linke nie jest bardzo przyjemnym zajęciem

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 10:45
- To historia zmagań ludzi z przyrodą bardzo nieprzychylną jednostce, zmagań z systemem, który jest tak obezwładniający i tak wszechobecny, że właściwie dla całego obozu wystarcza jeden komendant, jedna osoba pilnująca, która sprawuje kontrolę. Nie potrzeba strażników, nie potrzeba broni. Ucieczka nie ma sensu - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyn Sarek o książce "Czteroksiąg".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny, kropki i obrona papieża. Tego mogliście nie wiedzieć o Norwidzie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 05:55
Można zaryzykować paradoksalne stwierdzenie, że Norwid to jeden z najbardziej nieznanych sławnych poetów w historii literatury polskiej. Można też, przywołując liczne przykłady ze świata sztuki i życia publicznego, zadać kłam sądowi o nieobecności tego twórcy we współczesnej kulturze polskiej. Czy jednak każdy z nas wie, co łączy Norwida z Chinami lub skąd w jego wierszach bierze się aż tyle kropek i pauz? 
rozwiń zwiń