REKLAMA

Ładunek atomowy w błękitnej walizce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 13:50
"Cudowne Dzieci" Roya Jacobsena to intrygująca powieść jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy norweskich. Fragmenty w Dwójce czyta Łukasz Lewandowski.
Audio
  • Roy Jacobsen, "Cudowne dzieci" - zapowiedź antenowa
Łukasz Lewandowski
Łukasz LewandowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR

Wszystko zaczyna się, kiedy tajemnicza przyrodnia siostrzyczka sama jak palec przyjeżdża autobusem z Grorud, "z ładunkiem atomowym w błękitnej walizce".

/

Jest rok Muru Berlińskiego, prezydenta Kennedy'ego i Jurija Gagarina. Finn mieszka z mamą w blokowisku Arvoll w Oslo. Życie jest elektryzujące, piękne i szorstko socjaldemokratyczne. Na Finnie można polegać, pilnuje, aby przestrzegać zasad. Ale u mamy, która zawsze wydawała mu się opoką, zaczyna raptem dostrzegać oznaki słabości i zagadkowego rozchwiania.

Urodzony 1954 roku norweski pisarz Roy Jacobsen jest laureatem norweskiej Nagrody Krytyków Literackich, a dwie jego powieści zostały nominowane do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej.

 

Roy Jacobsen, "Cudowne dzieci". Przekład Anny Topczewskiej, czyta Łukasz Lewandowski.

 

 

 

 

Łukasz
Łukasz Lewandowski, fot. Grzegorz Śledź/PR


Zobacz więcej na temat: dzieci mieszkanie Oslo
Czytaj także

Pamiętajmy o Jerzym Grzegorzewskim!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 11:40
- Patrzyłem z otwartymi oczyma na teatr odmienny i piękny - wspominał swoje pierwsze spotkanie ze sztuką Jerzego Grzegorzewskiego Jerzy Radziwiłowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jubileusz Wojciecha Kilara w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 15:35
Wszyscy słuchaliśmy jego fenomenalnych kompozycji do "Ziemi obiecanej". Młodsi tańczyli zapewne studniówkowego poloneza przy akompaniamencie popularnego fragmentu ścieżki dźwiękowej do "Pana Tadeusza". Wojciech Kilar skończył 80 lat!
rozwiń zwiń