Perwersyjna historia o współczesnej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 10:00
– Wydaje się, że musimy żyć w atmosferze wiecznego nadęcia, wzdęcia. Bylibyśmy bardzo nieszczęśliwi, gdybyśmy nie byli w ten sposób stymulowani – mówił w Dwójce Krzysztof Varga, opowiadając o swojej nowej książce.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Vargą o książce "Trociny"
Fragm. okładki książki Krzysztofa Vargi Trociny, Wydawnictwo Czarne.
Fragm. okładki książki Krzysztofa Vargi "Trociny", Wydawnictwo Czarne.Foto: mat. prasowe

"Trociny", najnowsza powieść Krzysztofa Vargi, to brawurowy pamflet na współczesność. – Chciałem stworzyć portret człowieka, który nienawidzi współczesności we wszystkich jej wymiarach – przyznał pisarz w rozmowie z Katarzyną Nowak. Ów chorujący na współczesność człowiek, Piotr, główny bohater książki, jest pięćdziesięcioletnim komiwojażerem, którego wyostrzone spojrzenie bezlitośnie obnaża to wszystko, co doprowadza go do wściekłości, przeciwko czemu się buntuje. A są to rzeczy, w zależności od tego jaką miarę przyjmiemy, wielkie i małe: toksyczni rodzice, polska wieś (widziana z jak najmniej przychylnej strony), z której Piotr się wywodzi, pasażerowie PKP, smród na klatce schodowej, szkolenia integracyjne czy też modna młodzież w kawiarniach. – On jest w swoim mniemaniu szlachetny, ale jednocześnie: nieszczęsny i tragiczny. To facet, z którym nie chciałbym się kolegować – mówił o swoim bohaterze Varga.
Dlaczego "Trociny” do powieść ekstremalna i na swój sposób perwersyjna? Czy Piotrowi uda się uciec od nieszczęsnego bagażu polskości, który go irytuje i mu ciąży? W jakim sensie Polska to kraj wiecznego wzdęcia? Z jakich przyczyn Krzysztof Varga będzie musiał się ukrywać, gdyby Wiesław Myśliwski przeczytał jego najnowszą książkę?
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Czytaj także

Opowieść o piracie stepowym

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 16:58
Kiedy go chrzczono, od świecy zapaliła się szata popa. Mieszkańcy stepowego Hulajpola uznali, że na świat przyszedł antychryst…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smutek rzeźnika, czyli prawda o PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 14:12
Jak wyglądało naprawdę – bez zakłamania socrealizmu – życie codzienne w Polsce latach 60.? Reportaże Janusza Krasińskiego to niezwykły dokument z epoki, przejmujące świadectwo o ludziach i miejscach.
rozwiń zwiń