Kim jest mężczyzna znaleziony w Pirenejach?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 12:31
Wyciągnięto go spod śniegu, stracił pamięć. Władze brytyjskie podejrzewają, że to ich obywatel. Tymczasem pojawiła się kobieta, która podaje się za żonę tajemniczego człowieka z gór.
Audio
Kim jest mężczyzna znaleziony w Pirenejach?
Foto: Derrickt/Flickr, lic. CC

To nie notka z intrygującego wydarzenia na pograniczu francusko-hiszpańskim, a zarys fabuły sztuki Davida Greiga "Pireneje", przedstawiciela dramaturgii szkockiej.
Mimo iż występuje w "Pirenejach" czwórka bohaterów, napięcie dramatyczne w tej dwuaktowej sztuce wiąże się z postacią mężczyzny, którego wyciągnięto spod śniegu. Okazuje się, że mężczyzna ten stracił pamięć. Nie wie kim jest. Mieszka w pensjonacie, fizycznie powraca do zdrowia, ale niczego nie pamięta.
W poszukiwaniu tożsamości pomaga mu pracownica konsulatu brytyjskiego, przeprowadzając z nim i nagrywając wiele rozmów. Jeśli okaże się, że jest Brytyjczykiem, konsulat będzie starał się mu pomagać w dalszej egzystencji. Mężczyzna ten ma pieniądze, może sam płacić za pobyt w hotelu. Te niekończące się rozmowy mają na celu wzbudzić w nim jakieś wspomnienia z przeszłości. Niespodziewanie do akcji wkracza Vivienne, która podaje się za żonę mężczyzny. Sytuacja komplikuje się. Każdy zwrot akcji komentowany jest przez właściciela pensjonatu, też postać wieloznaczną…
– Ta sztuka ma wiele pięter znaczeniowych, od psychologicznego po metafizyczne – mówił w Dwójce krytyk teatralny Janusz Majcherek. Dotyczy tożsamości i jej płynnych granic (kim jesteśmy? co konstruuje naszą tożsamość?), międzyludzkich relacji (między pracownicą konsulatu a nieznajomych tworzy się bliska więź), spraw duchowych (pensjonat położony jest na trasie do Santagio de Compostela, odkopany spod śniegu mężczyzna trzymał w ręku muszlę św. Jakuba…).
O sztuce, która ukazała się w czerwcowym "Dialogu" w przekładzie Małgorzaty Semil, rozmawiali w Dwójce Iwona Malinowska i Janusz Majcherek.

Czytaj także

Biblioteka teatromana

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 12:00
Zapraszamy na rozmowę o niedawno wydanych książkach poświęconych twórcom teatru i dramatu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnik po krainie martwych dusz

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 08:08
Jedną z pasji Mikołaja Gogola – wybitnego rosyjskiego pisarza, poety i dramaturga – była walka z martwotą, którą obsesyjnie wokół siebie dostrzegał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Moje reakcje wychodzą ostrzej, niżbym chciał"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 09:08
Jerzy Pilch, obchodzący niedawno 60. rocznicę urodzin, opowiadał w Dwójce o swoich przygodach z ludźmi i książkami. Z charakterystycznym dla siebie dystansem mówił również o sprawach najtrudniejszych.
rozwiń zwiń