Widok z Ameryki. Wspomnienia Anny Frajlich

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 12:00
Bohaterką cyklu "Zapiski ze współczesności" była polska poetka emigracyjna, obecnie na stałe mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest uniwersytecką wykładowczynią literatury polskiej.
Audio
  • Anna Frajlich opowiada o powojennym Szczecinie i Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Anna Frajlich opowiada o rodzicach i doświadczeniu wolności (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Anna Frajlich opowiada o swojej emigracji z Polski (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Anna Frajlich o trudnych początkach w Nowym Jorku (Dwójka/Zapiski ze współczesności)
  • Anna Frajlich o najważniejszych kobietach w jej życiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Widok z Ameryki. Wspomnienia Anny Frajlich
Foto: David Saddler/Flickr/CC

Anna Frajlich urodziła się w 1942 w Kattatałdyk w Kirgiskiej republice Związku Sowieckiego, gdzie w podczas II wojny światowej przebywali jej rodzice pochodzący ze Lwowa. Po wojnie mieszkała z rodziną w Szczecinie, a później przeniosła się do Warszawy, gdzie ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W wyniku antysemickiej kampanii po "Marcu 1968" opuściła Polskę razem z mężem Władysławem Zającem i synem Pawłem, by przez Wiedeń i Rzym wyjechać do Nowego Jorku.

Jej poezję inspirują zarówno trudne doświadczenia emigracji i wykluczenia, jak i dzieła sztuki, które są dla niej źródłem filozoficznej refleksji.

W pięciu radiowych gawędach Anna Frajlich opowiadała o powojennym Szczecinie i Warszawie, o rodzicach i doświadczaniu wolności, o swojej emigracji z Polski i trudnych początkach w Nowym Jorku, w końcu o kobietach, które były dla niej inspiracją i podporą.

Audycję przygotował Witold Malesa.

mc/bch

Czytaj także

Paweł Hertz - życie strofami pisane

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 19:00
W tym tygodniu w audycji "Głosy z przeszłości” przypomnimy gawędy zmarłego 12 lat temu Pawła Hertza - poety, prozaika, eseisty i tłumacza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domem Iwaszkiewiczów rządziły zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 17:00
- W domu panowała "nadmiłość” do zwierząt. Był kot cioci, dwa psy, psy przybłędy. Przyjeżdżały też takie „taniutki”, trochę pomieszkiwały. Jak w starym dworze... - o atmosferze willi Iwaszkiewiczów w Stawisku opowiadała w Dwójce Maria Iwaszkiewicz, córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od kapliczki do pijaństwa. Polskie sprzeczności według Mikołaja Grabowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 18:35
– Gdy pierwszy raz wystawiłem "Opis obyczajów" Jędrzeja Kitowicza, trochę się bałem. Spektakl to pielgrzymka Polaków od powierzchownej religijności do stanu upojenia alkoholowego i z powrotem – mówił w Dwójce aktor i reżyser teatralny Mikołaj Grabowski.
rozwiń zwiń