Muzyka, która ukształtowała Andrzeja Bauera

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 15:50
- Jak miałem 13 lat to nagle, zupełnie nieoczekiwanie, bez żadnego impulsu, zacząłem nałogowo słuchać muzyki. Słuchałem jej tyle, ile byłem w stanie - mówił w Dwójce Andrzej Bauer, wiolonczelista, pedagog, improwizator i kompozytor.
Audio
  • Spotkanie z Andrzejem Bauerem (Dwójka/Po herbacie)
Andrzej Bauer
Andrzej Bauer Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Z tego słuchania wynikło pragnienie powrotu do szkoły muzycznej, którą Bauer przerwał po roku nauki gry na skrzypcach. Po odejściu ze szkoły muzycznej mama-pianistka uczyła go gry na fortepianie, jednak to mu nie wystarczało.

- Była kwestia, czy kontynuować fortepian, czy zacząć coś nowego. Po naradach rodzinnych wybór padł na wiolonczelę. Była to połowa szóstej klasy - wspomina Andrzej Bauer.

Ewa_Strusinska_1200.jpg
Ewy Strusińskiej przygody z Beethovenem

A audycji opowiada też o artystycznej atmosferze swojego domu, bo również jego tata był zawodowym muzykiem - miał wykształcenie kompozytorsko-teoretyczno-dyrygenckie.

Wspólnie z Andrzejem Bauerem słuchaliśmy także muzyki, która nie tylko na zawsze zapisała się w jego pamięci, ale również takiej, która sprawiła, że zmieniał swoje artystyczne plany i wędrował w poszukiwaniu nowego. Artysta poruszył też temat muzyki współczesznej, która - jego zdaniem - została zepchnięta na margines.

***

Tytuł audycji: "Po herbacie"

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Gość: Andrzej Bauer (wiolonczelista, pedagog, improwizator i kompozytor)

Data emisji: 16.06.2018

Godzina emisji: 17.00

mg/pg

Czytaj także

Tytus Wojnowicz zdradza przepis na napięcie w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 15:28
- Zgadzam się z Nikolausem Harnoncourtem, który powiedział kiedyś, że muzyka musi dziać się na granicy katastrofy - mówił w Dwójce ceniony oboista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Bracha: Chopin, historia i gotowanie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 14:34
Gościem audycji był znakomity pianista, którego doskonale pamiętamy z Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku.
rozwiń zwiń