Andrzej Strzelecki: kabaretową przygodę zacząłem od dzianiny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 13:00
- Na trzecim roku studiów teatralnych, wszystkie moje koleżanki ogarnął szał dziergania na drutach i szydełkowania. Od kubraczka dla chomika po płaszcze zimowe męskie. Wpadłem na pomysł, żeby zebrać te rzeczy i urządzić pokaz mody. Napisałem do niego teksty i zorganizowaliśmy go 8 marca w Dzień Kobiet. To był zaczątek kabaretu Kur - mówił w archiwalnych nagraniach Polskiego Radia Andrzej Strzelecki.
Andrzej Strzelecki w studiu im. Agnieszki Osieckiej
Andrzej Strzelecki w studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: Andrzej Bołdaniuk

Posłuchaj
12:16 2021_07_12 12_48_15_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Andrzej Strzelecki o dzieciństwie spędzonym na Warszawskiej Starówce (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:03 2021_07_13 12_46_15_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Andrzej Strzelecki o studiach na wydziale reżyserii (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:20 2021_07_14 12_45_37_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Andrzej Strzelecki o początkach kariery w Teatrze Rozmaitości , Kabarecie Kur i spektaklach tworzonych w Teatrze Telewizji (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:23 2021_07_15 12_46_22_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3. Andrzej Strzelecki o czasach działalności w Teatrze Rampa i kulisach powstawania spektaklu "Kwiaty we włosach” (Głosy z przeszłości/Dwójka)

12:49 2021_07_16 12_47_06_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Andrzej Strzelecki o specyfice reżyserskiej działalności (Głosy z przeszłości/Dwójka)

17 lipca minęła pierwsza rocznica śmierci Andrzeja Strzeleckiego - reżysera oraz aktora teatralnego i filmowego, twórcy spektakli muzycznych, prezentera telewizyjnego, satyryka oraz wykładowcy akademickiego i wieloletniego rektora Akademii Teatralnej w Warszawie. W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy nagrane w 2019 roku gawędy artysty.

Andrzej Strzelecki był absolwentem Wydziałów Aktorskiego (1974) i reżyserskiego (1980) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (przekształconej następnie w Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza). Ze swą macierzystą uczelnią oraz pracą pedagogiczną związany był od ponad 40 lat - najpierw jako wykładowca akademicki, później profesor sztuk teatralnych, wreszcie rektor pełniący swą funkcję przez dwie kadencje.

Swoją własną wizję teatru autorskiego zaczął realizować już w latach 70. w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Był też twórcą i współzałożycielem kabaretu Kur oraz aktorem Teatru Rampa, w którym przez dziesięć lat (1987-1997) pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Jego specjalnością stał się teatr muzyczny i musicalowy; stworzone przez niego spektakle (m.in. "Złe zachowanie", "Sweet Fifties", "Czerwony stoliczek", "Cabaretro", "Love", "Warsztat", "Parawan", "Muzykoterapia", "Film") z doborową obsadą cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród publiczności.

- Kabaret był początkiem mojego funkcjonowania reżysersko – autorskiego. Potem zaczęło się już bardziej na poważnie. Gdy byłem związany z Teatrem Rozmaitości, Andrzej Jarecki zaproponował, żebym zrobił adaptację "Alicji w krainie czarów". Odpowiedziałem, że jestem człowiek bardziej ze świata Kubusia Puchatka niż Alicji, ale nie uznał tego za wystarczające wytłumaczenie i kazał mi zrobić ten spektakl. Dyrektor kazał, więc dopisałem teksty piosenek i wyszło przedstawienie przyjęte fantastycznie. Tak to się wszystko zaczęło - opowiadał w Dwójce.

Andrzej Strzelecki reżyserował koncerty festiwalowe i gale Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Camerimage w Toruniu, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TV w Sopocie oraz Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Przygotowywał także prezentacje artystyczne na Dni Polskie w Pradze, Moskwie, Wiedniu, Helsinkach, a także na Expo 2000 w Hanowerze i 2005 w Aichi. Jako aktor i reżyser związany jest od wielu lat z Teatrem Telewizji, jak również z samą telewizją - jak sam mówi, ma świadomość, że dla wielu odbiorców pozostanie doktorem Tadeuszem Koziełłą z serialu "Klan".

Andrzej Strzelecki opowiadał również m.in. o niezwykłych sąsiadach z warszawskiej Starówki spotykanych w dzieciństwie, swoich studiach i wykładowcach (Tadeusz Łomnicki, Jan Kreczmar, Erwin Axer, Aleksander Bardini, Zbigniew Zapasiewicz, Bohdan Korzeniewski), własnej pracy pedagogicznej w Akademii Teatralnej, kierowaniu Teatrem Rampa, a także zdradził, skąd czerpał inspiracje w pracy nad ostatnim spektaklem Teatru Telewizji "Paradiso" i dlaczego prezentując w różnych miastach musical "Kwiaty we włosach" z muzyką Czerwonych Gitar czuł się jak członek zespołu The Rolling Stones.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 12-16.07.2021

Godzina emisji: 12.45

mko/pg

Czytaj także

Jan Englert: teatr telewizji to moje podwórko

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 14:32
- Mam takie swoje podwórko, które kocham, gdzie się bardzo pewnie czuję i nie muszę być skromny. To teatr telewizji. Uważam, że ja to umiem i bardzo lubię. Lubię wersję zbudowaną na dramacie scenicznym, którą mogę realizować inaczej niż w teatrze. W telewizji czuję się pewnie, bo ta ja decyduję, co jest ważne – mówił w Dwójce wybitny artysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Intymny świat Igi Cembrzyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 15:00
- To osoba fantastyczna: drobna, malutka, a wielka - mówiła w Dwójce Ajka Tarasow o swojej przyjaciółce. Iga Cembrzyńska - wybitna aktorka i piosenkarka - obchodzi właśnie swoje 80. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogumił Kobiela z radiowych archiwów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 18:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" sięgnęliśmy po fragmenty filmów i spektakli, skecze, a także rozmowy z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych.
rozwiń zwiń