X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Ołdakowski: była świadomość, że Muzeum Powstania Warszawskiego musi powstać

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 13:00
- Idea Muzeum Powstania Warszawskiego jest właściwie tak stara, jak pamięć o Powstaniu Warszawskim. O tym, że Powstanie Warszawskie musi być w różnorodny sposób upamiętnione, uważano właściwie od pierwszych obchodów - opowiadał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w cyklu "Zapiski ze współczesności".
Audio
  • Jan Ołdakowski o historii Muzeum Powstania Warszawskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ołdakowski o idei przyświecającej budowie Muzeum Powstania Warszawskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ołdakowski o tym, jak wybudować instytucję kultury w trzy miesiące (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ołdakowski o otwarciu Muzeum Powstania Warszawskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ołdakowski o planach na kolejną, pięcioletnią kadencję dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Pierwszą pamiątką po warszawskich powstańcach był pomnik Gloria Victis, który stanął na Cmentarzu Powązkowskim. Jednak wciąż marzono o czymś większym, co mogłoby pojawić się w przestrzeni miasta, na co władze komunistycznej Polski przez wiele lat nie chciały się zgodzić. - Sugerowano, że pomnik wśród brzozowych krzyży powstańczych to jest najlepsze upamiętnienie. Ale była świadomość, że musi powstać muzeum. W latach 50., kiedy powstało Muzeum Warszawy mówiono, że musi powstać albo wystawa, albo osobne muzeum poświęcone pamięci o Powstaniu Warszawskim - wspominał Jan Ołdakowski.

Sytuacja zmieniła się wraz z Solidarnością. Wówczas powstał Społeczny Komitet Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego, którym kierował dyrektor Zamku Królewskiego, Aleksander Gieysztor. Komitet rozpoczął zbiórkę pamiątek na rzecz przyszłego muzeum, jednak po wprowadzeniu stano wojennego oddano je do Muzeum Historycznego. - W ten sposób starano się uchronić zebrane rzeczy przed konfiskatą ze strony Służby Bezpieczeństwa - podkreślał dyrektor muzeum.

Kiedy wróciła debata o stworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego? Gdzie miała się mieścić jego siedziba? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 5.08-9.08.2019

Godzina emisji: 12.45

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kultywowanie wartości. Powstańcza sztafeta pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 18:49
- Kiedy rozmawiamy z powstańcami zawsze do nas dociera, że ich pokolenie było wychowywane do bycia wyjątkowym. Miało rządzić Polską marzeń, pracować na jej rzecz, samodoskonalić się i rozwijać dla ojczyzny. Oni żołnierzami zostali z wyroku historii, z przypadku. Mimo to ich postawa i życie doskanale ilustrują to, jak ważne jest zaangażowanie patriotyczne w czasie pokoju – mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żółta bluzka ze spadochronu i obrączki z części karabinu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 13:45
- Wojna, powstanie, świadomość tego, że każdy dzień jest darowany i nie wiadomo, czy dożyją następnego, bardzo zbliżała młodych ludzi. Potrzebowali bliskości, czułości i decydowali się na małżeństwo. Na początku walk nie było o nie łatwo, kapelani oddziałów mimo wojennych okoliczności oczekiwali spełnienia kilku wymagań, ale z czasem i bez tego udzielali ślubów - mówiła w Dwójce Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń