Jan Ołdakowski: była świadomość, że Muzeum Powstania Warszawskiego musi powstać

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 13:00
- Idea Muzeum Powstania Warszawskiego jest właściwie tak stara, jak pamięć o Powstaniu Warszawskim. O tym, że Powstanie Warszawskie musi być w różnorodny sposób upamiętnione, uważano właściwie od pierwszych obchodów - opowiadał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w cyklu "Zapiski ze współczesności".
Audio
  • Jan Ołdakowski o historii Muzeum Powstania Warszawskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ołdakowski o idei przyświecającej budowie Muzeum Powstania Warszawskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ołdakowski o tym, jak wybudować instytucję kultury w trzy miesiące (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ołdakowski o otwarciu Muzeum Powstania Warszawskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jan Ołdakowski o planach na kolejną, pięcioletnią kadencję dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Pierwszą pamiątką po warszawskich powstańcach był pomnik Gloria Victis, który stanął na Cmentarzu Powązkowskim. Jednak wciąż marzono o czymś większym, co mogłoby pojawić się w przestrzeni miasta, na co władze komunistycznej Polski przez wiele lat nie chciały się zgodzić. - Sugerowano, że pomnik wśród brzozowych krzyży powstańczych to jest najlepsze upamiętnienie. Ale była świadomość, że musi powstać muzeum. W latach 50., kiedy powstało Muzeum Warszawy mówiono, że musi powstać albo wystawa, albo osobne muzeum poświęcone pamięci o Powstaniu Warszawskim - wspominał Jan Ołdakowski.

Sytuacja zmieniła się wraz z Solidarnością. Wówczas powstał Społeczny Komitet Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego, którym kierował dyrektor Zamku Królewskiego, Aleksander Gieysztor. Komitet rozpoczął zbiórkę pamiątek na rzecz przyszłego muzeum, jednak po wprowadzeniu stano wojennego oddano je do Muzeum Historycznego. - W ten sposób starano się uchronić zebrane rzeczy przed konfiskatą ze strony Służby Bezpieczeństwa - podkreślał dyrektor muzeum.

Kiedy wróciła debata o stworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego? Gdzie miała się mieścić jego siedziba? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 5.08-9.08.2019

Godzina emisji: 12.45

am/pg

Czytaj także

Kultywowanie wartości. Powstańcza sztafeta pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 18:49
- Kiedy rozmawiamy z powstańcami zawsze do nas dociera, że ich pokolenie było wychowywane do bycia wyjątkowym. Miało rządzić Polską marzeń, pracować na jej rzecz, samodoskonalić się i rozwijać dla ojczyzny. Oni żołnierzami zostali z wyroku historii, z przypadku. Mimo to ich postawa i życie doskanale ilustrują to, jak ważne jest zaangażowanie patriotyczne w czasie pokoju – mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żółta bluzka ze spadochronu i obrączki z części karabinu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 13:45
- Wojna, powstanie, świadomość tego, że każdy dzień jest darowany i nie wiadomo, czy dożyją następnego, bardzo zbliżała młodych ludzi. Potrzebowali bliskości, czułości i decydowali się na małżeństwo. Na początku walk nie było o nie łatwo, kapelani oddziałów mimo wojennych okoliczności oczekiwali spełnienia kilku wymagań, ale z czasem i bez tego udzielali ślubów - mówiła w Dwójce Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń