Maciej Grzybowski: gdy mówię "muzyka" to myślę "Mozart"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 13:00
- U Mozarta wszystko jest idealnie zbalansowane w sposób naturalny. Dla mnie Mozart jest szczytem namiętności. Jest muzycznym, idealnym kochankiem. To jest jedyna muzyka przy której mam gęsią skórkę, włosy stają na głowie i lecą mi łzy - opowiadał w "Zapiskach ze współczesności" Maciej Grzybowski.
Maciej Grzybowski
Maciej GrzybowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR

Posłuchaj
14:41 Dwójka Zapiski ze współczesności 22.02.2021.mp3 Maciej Grzybowski o swojej rodzinie, początkach muzycznej drogi i wykonywaniu muzyki najnowszej (Zapiski ze współczesności/Dwójka) 

14:42 2021_02_23 12_44_36_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Maciej Grzybowski o swoich muzycznych przyjaciołach i twórczości Andrzeja Czajkowskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka) 

15:52 2021_02_24 12_43_56_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Maciej Grzybowski o animacji życia muzycznego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:18 2021_02_25 12_46_46_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Maciej Grzybowski o ważnych dla siebie miejscach: Kazimierzu nad Wisłą i dawnej Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)  

15:21 Dwójka 2021_02_26 Zapiski ze współczesności.mp3 Maciej Grzybowski o swojej pasji filmowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

 

Pianista, kameralista, publicysta, od niedawna także dziennikarz radiowy, od zawsze  niestrudzony ambasador muzyki nowej. Popularyzator twórczości m.in. Pawła Szymańskiego, Pawła Mykietyna, Tadeusza Wieleckiego, Jacka Grudnia czy Włodzimierza Kotońskiego. Zawdzięczamy mu wybitne interpretacje muzyki Andrzeja Czajkowskiego, którego dzieło przywrócił muzyce polskiej.

Animator i organizator życia muzycznego - inicjator i twórca serii "NONSTROM prezentuje" w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim, a od sześciu lat dyrektor artystyczny festiwalu TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje, na którym spotykamy się w studiach koncertowych Polskiego Radia.

Człowiek niepospolity, wybitna osobowość muzycznego świata i barwna postać życia towarzyskiego Warszawy i Kazimierza Dolnego nad Wisłą.

W "Zapiskach ze współczesności" opowiadał m.in. o swojej pasji filmowej.

Pasja filmowa

- O ile jestem muzykiem z wykształcenia, oczywiście muzyka była i jest moją wielką pasją, to taką drugą pasją, czasem wydaje mi się, że nawet większą, jest film - opowiadał Maciej Grzybowski. Przyznał, że od wielu lat oddaje się swojej pasji głównie w domu, oglądając filmy na DVD. - Jest to taka pasja, miłość i namiętność, wobec której jestem kompletnie bezbronny - przyznał.

Maciej Grzybowski zgromadził przez lata ogromną kolekcję filmów. - Czasem mam wrażenie, że gdy kończę oglądać film to wracam do nienaturalnej rzeczywistości - opowiadał. - Kolekcjonuję filmy według klucza aktorskiego. Dla mnie film to sprawa fundamentalna w moim życiu, podobnie jak muzyka, i to nie mija - przyznał.

Jest to dla niego sztuka, którą porównuje z muzyką. - Są takie momenty, kiedy wyobrażam sobie życie bez muzyki, ale nie bez filmu. Brak muzyki jestem w stanie znieść przez kilka dni, ale nie brak filmu - opowiadał.

Z polskich reżyserów Maciej Grzybowski ceni najbardziej Wojciecha Jerzego Hasa i obok niego Andrzeja Wajdę. - Jeśli chodzi o polskie kino to Has i Wajda, także Kieślowski i inni - mówił.

Kino zagraniczne to dla niego głównie kwartet: Tarkowski, Bergman, Fellini i Stanley Kubrick. 

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Gość: Maciej Grzybowski

Data emisji: 22-16.02.2021

Godzina emisji: 12.45


Czytaj także

Marzena Diakun: w komunikacji z orkiestrą ważna jest szczerość

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 12:10
- Myślę, że trzeba być zakochanym w muzykach, w pełni się im oddać. I jeśli to jest prawdziwe, to zadziała w pracy - mówiła w Dwójce Marzena Diakun, jedna z najbardziej utalentowanych dyrygentek młodego pokolenia, świeżo nominowana dyrektor artystyczna i główna dyrygentka Orqueste de la Comunidad de Madrid.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Adela", czyli pieśni na gitarę i fortepian

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 16:00
"Adela" to nowy album pianisty Aleksandra Dębicza i gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego we współpracy ze znakomitym kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim.
rozwiń zwiń