Kazimierz Wiśniak: wszyscy myślą, że jestem krakusem

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 10:00
- Spełniło się moje marzenie, żeby studiować w Krakowie i od tego czasu jest to moje najukochańsze miasto na świecie - mówił w "Zapiskach ze współczesności" scenograf, rysownik i malarz Kazimierz Wiśniak.
Kazimierz Wiśniak
Kazimierz WiśniakFoto: Jacek Lagowski/Forum

Posłuchaj
15:25 2021_11_29 12_45_05_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Kazimierz Wiśniak o swoim dzieciństwie spędzonym w Łodzi (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:39 2021_11_30 12_46_06_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Kazimierz Wiśniak o latach szkolnych, zamiłowaniu do rysowania, nauce w liceum budowlanym i pierwszej pracy (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:30 2021_12_01 12_45_16_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Kazimierz Wiśniak o studiach na Akademii Sztuk Pięknych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

16:34 2021_12_02 12_44_42_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Kazimierz Wiśniak o "Piwnicy pod Baranami" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:50 2021_12_03 12_44_21_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Kazimierz Wiśniak o współpracy z Konradem Swinarskim i Henrykiem Tomaszewskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

  

W audycji nasz gość opowiadał o swoim barwnym życiu i ważnych wyborach, o miejscach i poznanych artystach. Kazimierz Wiśniak to scenograf, jeden z najważniejszych współpracowników Konrada Swinarskiego, rysownik, malarz, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, zwany przez przyjaciół Czarodziejem.

Kraków - najukochańsze miasto na świecie

Artysta niebawem będzie obchodził 90. urodziny. Jego artystyczne życie ukształtował Kraków.

- Wszyscy myślą, że jestem urodzonym krakusem, a ja jestem łodzianin, urodziłem się w Łodzi. Ale spełniło się moje marzenie, żeby studiować w Krakowie i od tego czasu jest to moje najukochańsze miasto na świecie. Uwielbiam je, choć mam wielki sentyment do Łodzi. Kiedyś, gdy jeszcze moja rodzina tam żyła, to jeździłem tam choćby po to, by przejść się ulicą Piotrkowską w tę i z powrotem - mówił Kazimierz Wiśniak.

W audycji wspominał najwcześniejsze lata swojego życia. - Urodziłem się w drewnianym domku przy ul. Przejazd (obecnie Tuwima). To dość ruchliwa ulica - jeździł tam tramwaj - ona odchodziła od Piotrkowskiej, tej głównej promenady Łodzi. Mieszkałem tam aż do wyjazdu z tego miasta.

Kazimierz Wiśniak - artystyczna droga

Wyjazd z rodzinnej Łodzi łączył się ze studiami w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

- Chciałem studiować architekturę wnętrz. Egzamin zdałem świetnie, choć byłem zdumiony, bo pierwszy raz spotkałem się z rysowaniem aktu. Było ponad 60 kandydatów, wszyscy musieli pomieścić się w jednej sali, a na podium wyszedł zupełnie goły, młody mężczyzna. Dziewczyny trochę chichotały - ze śmiechem wspominał artysta.

W audycji opowiadał też, że w Krakowie po raz pierwszy zobaczył operę. A ponieważ teatr był mu bliski, porzucił architekturę wnętrz i przeniósł się na scenografię - i tą drogą podążał przez całe swoje zawodowe życie. Obecnie w swoim dorobku ma ponad 250 scenografii do spektakli zarówno na polskich, jak i zagranicznych scenach. Współpracował z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim

Jak przyznał, nie lubi scenografii agresywnej, zaś w jego twórczości pojawiają się, zazwyczaj uzupełniające się, dwa plany scenografii, które mają przestrzenną strukturę.

Kazimierz Wiśniak opowiadał także w audycji o latach szkolnych, nauce w liceum budowlanym, pierwszych juwenaliach, na jakie zezwoliły komunistyczne władze i o początkach Piwnicy pod Baranami, którą współtworzył. Wspominał również ludzi, których spotkał na swojej zawodowej drodze.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Anna Lisiecka

Gość audycji: Kazimierz Wiśniak (scenograf, rysownik, malarz)

Data emisji: 29.11-3.12.2021

Godzina emisji: 12.45

ma/mg

Czytaj także

Piwnica pod Baranami. "Enklawa wolności, kuźnia estradowych cnót"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 05:45
- Oszalałem, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem Piwnicę pod Baranami. Zdała mi się nieprawdopodobną feerią rozmaitych stylów artystycznych. To był bardzo kolorowy świat niesamowitej estetyki, która bombardowała oczy i porywała duszę – mówił w Polskim Radiu reżyser Janusz Kowalczyk, wieloletni współpracownik kabaretu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Długosz: w nastroju nostalgicznym to ja jestem nieustannie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 19:00
- Zwyciężył we mnie niesłychany egoista, bo zawsze chciałem w życiu robić to, co mnie najbardziej interesowało. Był to pewien rodzaj komponowania, muzykowania, grania, potem również śpiewania, a także pisania, z którego najbardziej cenię jego najtrudniejszą formę, czyli poezję - mówił w Dwójce poeta, kompozytor, aktor, jubilat Leszek Długosz.
rozwiń zwiń