Kazimierz Jonkisz - weteran jazzowej perkusji

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 13:00
- Kiedyś mówiono "kura nie ptak, perkusista nie muzyk". Żartem, jednak coś w tym było. Ale kiedy zmęczył mnie okres terminowania w innych zespołach, zacząłem myśleć o swoim. O tym, by przełamać tę niemoc drummera - mówił w Dwójce Kazimierz Jonkisz. Wybitny perkusista, pedagog, lider wielu zespołów, legenda polskiego jazzu był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
Kazimierz Jonkisz
Kazimierz JonkiszFoto: Kusiński Wojciech/PR2

Kazimierz Jonkisz - weteran perkusji

Kazimierz Jonkisz to weteran jazzowej perkusji, kompozytor, lider, pedagog. Ukończył Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Katowicach. Początkowo grał w zespole dixielandowym, z którym odnosił sukcesy na wrocławskim festiwalu Jazz nad Odrą. Po studiach związał się ze Zbigniewem Namysłowskim, z którym nagrał słynny album "Winobranie" (1973). Uczestniczył w nagraniu ok. 70 płyt, m.in. z Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Mieczysławem Koszem i wieloma innymi polskimi muzykami.

- Elvin Jones miał takie credo, że jak siadasz za bębnami, to graj tak, jakby to był ostatni koncert w twoim życiu. Ja zespół ciągnę swoją energią. Nawet koronawirus mi jej nie zabrał, w związku z tym jak zawsze gram ostro - mówił niegdyś w Dwójce.

Początki solowej kariery

Kazimierz Jonkisz to kontynuator wielkiej amerykańskiej tradycji perkusistów-liderów, takich jak Elvin Jones, Max Roach, Buddy Rich czy Art Blakey. Jako drugi w historii perkusista-lider wydał płytę w serii Polish Jazz i jako jedyny nagrał dla tego cyklu dwa albumy. Swój pierwszy zespół założył w 1978 roku, kiedy wśród liderów dominowali głównie pianiści, trębacze czy saksofoniści.

- W tamtych czasach założyć zespół firmowany przez perkusistę to był pomysł karkołomny. Strasznie dużo grywałem z różnymi zespołami jako sideman, zaczynałem od Namysłowskiego i trzeba by wymienić jeszcze dużo różnych zespołów. Ale powiedziałem sobie, że mam już dość tego terminowania, w końcu ktoś musi to zacząć. I pomyślałem sobie: dlaczego nie ja? - wspominał.

- Próbowałem założyć zespół i pierwszy kwartet, który zrobiłem, był z saksofonem. Grał tam Janusz Skowron - genialny, niewidomy pianista, którego już niestety nie ma z nami, Andrzej Łukasik na basie, ja na bębnach. I jeszcze był saksofonista, który się nieładnie zachował, bo powiedział, że nie będzie grał z perkusistą, bo na koncert perkusisty nikt nie przyjdzie. Strasznie mnie to załamało, ale Janusz Skowron powiedział mi "Kaziu, nie przejmuj się, to ty musisz być liderem. Nie będziemy nazwy zmieniać, a ty już masz nazwisko" - wspominał swoje solowe początki Kazimierz Jonkisz.

W piątek 29.01.2021 w Studiu S-3 zespół Kazimierza Jonkisza zagrał koncert w cyklu "Jazz.PL". Muzycy wykonali dobrze znane standardy oraz własne kompozycje.


Posłuchaj
17:22 2022_05_02 12_42_58_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Kazimierz Jonkisz o rodzinnych Wilamowicach na Śląsku i początkach muzycznej edukacji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

16:33 2022_05_03 12_43_15_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Kazimierz Jonkisz o spotkaniu z Andrzejem Zubkiem, muzykiem i dyrygentem zafascynowanym jazzem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:47 Dwojka_Zapiski 2022_05_04-12-46-03.mp3 Kazimierz Jonkisz o współpracy z Tadeuszem Woźniakiem i innymi gwiazdami polskiej sceny (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

11:14 2022_05_05 12_47_51_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Kazimierz Jonkisz o twórczości solowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

11:30 2022_05_06 12_47_09_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Kazimierz Jonkisz o nagranych przez siebie albumach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Opracował: Andrzej Zieliński

Data emisji: 2-6.05.2022

Godzina emisji: 12.45


Czytaj także

Kazimierz Jonkisz: bębny są w zespole jak serce w organizmie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 17:29
- Elvin Jones miał takie credo, że jak siadasz za bębnami, to graj tak, jakby to był ostatni koncert w twoim życiu. Ja zespół ciągnę swoją energią. Nawet koronawirus mi jej nie zabrał, w związku z tym jak zawsze gram ostro - mówił w Dwójce znakomity perkusista Kazimierz Jonkisz, który wprost ze studia S3 zagra w piątek (29.01) wyjątkowy koncert jazzowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Aleksandrowicz: perkusja to moja miłość

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 18:00
- Materiał na tę płytę komponowałem, pisząc pracę magisterską, która traktuje o czasie w muzyce. Aby pogłębić ten kontekst, zacząłem czytać o czasie w fizyce i filozofii, okazało się, że to ma przełożenie na muzykę - mówił w audycji "Teraz jazz" perkusista Stanisław Aleksandrowicz. Niedawno ukazał się pierwszy album jego kwintetu zatytułowany "Teoria względności".
rozwiń zwiń