Polacy w Konkursie Wieniawskiego. Kaja Danczowska: boję się, czy nie za często gram

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 13:17
- Z tym "elektryzowaniem" publiczności różnie jest - mówiła w jednym z wywiadów Kaja Danczowska, zdobywczyni trzeciego miejsca na V Konkursie Wieniawskiego (1967 rok). - Czasami można "zelektryzować" tzw. chwytami, może nawet tanimi. Różne sposoby elektryzowania są potrzebne na estradzie na pewno. Ale ja nie jestem ich zwolenniczką. Jeśli chciałabym "elektryzować", to może czymś innym - precyzowała. W "Zapiskach ze współczesności" przywołaliśmy głosy polskich artystów, którzy wzięli udział w Konkursie Wieniawskiego, a ich wspomnienia zachowały się w radiowych archiwach.
Kaja Danczowska w czasie ćwiczeń pod kierunkiem profesor Eugenii Umińskiej. Rok 1966
Kaja Danczowska w czasie ćwiczeń pod kierunkiem profesor Eugenii Umińskiej. Rok 1966Foto: PAP/Edmund Uchymiak

Historia Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego sięga 1935 roku. Wtedy po raz pierwszy (jeszcze w Warszawie) w konkursowe szranki stanęli artyści z całego świata. Wśród nich także Polacy: skrzypcowe zawody odpowiednio na 7. i 9. miejscu zakończyli Ida Haendel i Bronisław Gimpel.

II wojna światowa spowodowała, że zaplanowany na 1940 rok konkurs się nie odbył. Jego kolejna odsłona to dopiero rok 1952 i aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wtedy laureatką 2. miejsca została Wanda Wiłkomirska. Konkurs przyciągał wielu utalentowanych polskich skrzypków.

Pierwsze miejsce dla Polaka

Rok 1967, gdy przewodniczącą jury była Grażyna Bacewicz, przyniósł upragnione pierwsze miejsce dla polskiej szkoły wiolinistyki. Zdobył je niespełna siedemnastoletni Piotr Janowski.

- Rzeczywiście, bajecznie zdolny chłopak - wspominała swojego ucznia prof. Helena Dubiska. - Skończył u mnie konserwatorium, a później zaproponowano mu wyjazd do Ameryki. Ja odmawiałam, radziłam, żeby został u mnie jeszcze ze dwa lata. Chodziło mi o to, żeby jak najwięcej skorzystał, rozwijał się. (…) Ale niestety, chłopak nie miał charakteru. Był trochę lekkomyślny, był fantastą, lubił towarzystwo, lubił kolegów i koleżanki. Wymknął mi się, wbrew mojej woli. Rodzice myśleli, że zrobi błyskawiczną karierą, ale nie jest tam tak łatwo - mówiła prof. Dubiska.

Serkin, Rubinstein, Heifetz

Artysta powrócił do Poznania w 1999 r. - Wygrałem konkurs, gdy miałem niecałe 17 lat - wspominał wówczas. - Po roku ganiania (...) po różnych miejscach doszedłem do wniosku, że może przydałoby się jeszcze pouczyć. Otrzymałem stypendium Fundacji Kościuszkowskiej i wylądowałem w Filadelfii w Kalifornii, czyli znów wróciłem do roli studenta. Nie żałuję, bo dzięki temu poznałem ludzi wielkiego formatu, jak Serkin, RubinsteinHeifetz - podkreślił skrzypek. Piotr Janowski zmarł w 2008 roku w Londynie.

"Bardzo wiele namyślam się nad tym wszystkim"

Na tym samym, V Konkursie Wieniawskiego trzecią nagrodę zdobyła Kaja Danczowska, znakomita skrzypaczka, która przez lata potwierdzała swój talent i technikę wykonawczą szlifowaną u prof. Eugenii Umińskiej i Dawida Ojstracha. Artystka wielokrotnie wracała do Poznania, często koncertując z Orkiestrą Kameralna Polskiego Radia Amadeus. - Bardzo często boję się o efekt tego, co będzie - dzieliła się po jednym z występów refleksjami o swojej pracy artystycznej. - Boję się, czy nie za często gram. Bardzo wiele namyślam się nad tym wszystkim, nie po prostu tylko gram. Bardzo wiele wahań łączy się z moim występowaniem - zwierzała się.

***

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego rozpoczął się 7 października 2022 w Poznaniu. Do udziału przystąpiło 32 uczestników, wyłonionych z ponad 200 muzyków z 30 krajów, w tym 7 Polaków, 6 Japończyków, 4 Chińczyków, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Niemców, a także reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Austrii, Niderlandów, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii. Większość - 20 osób - to kobiety. Najmłodszy z uczestników Konkursu ma 16 lat, a najstarszy - 29.

<<< Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego [HARMONOGRAM]>>>

Inauguracja Konkursu miała miejsce 7 października, a gwiazdą tego wieczoru była laureatka poprzedniej edycji MKS - Gruzinka Veriko Tchumburidze. Towarzyszyła jej Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.


Posłuchaj
16:04 2022_10_10 12_44_27_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Archiwalne podsumowania I i II edycji Konkursu Wieniawskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:15 2022_10_11 12_45_19_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Zapiski ze współczesności 11 października godz. 12:45

14:34 2022_10_14 12_45_12_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Archiwalne nagrania Jury Konkursu Wieniawskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

   

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Daty emisji: 9-14.10.2022

Godzina emisji: 12.45

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz


djr/kor

Czytaj także

"Wojciech Niedziółka zasłużył na aplauz". Po sesji porannej 3. dnia Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 19:25
- Czekał na ten aplauz publiczności. Na pewno bardzo ciężko na taki efekt pracował i to wszystko mu się należało. Myślę, że to tylko pierwszy krok na tym konkursie, żeby jeszcze inne aplauzy nastąpiły - mówił o występie Wojciecha Niedziółki Marcin Majchrowski. Reprezentant Polski zamykał sesję poranną 3. dnia 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Duczmal-Mróz: Symfonia koncertująca Mozarta to sprawdzian dla skrzypka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:26
- W Symfonii koncertującej mamy trzy głosy, które prowadzą przez czas jej trwania dialog: skrzypce z altówką; instrumenty z orkiestrą – jest to czysta kameralistyka - tłumaczyła w Dwójce maestra Anna Duczmal-Mróz, która podczas dzisiejszych przesłuchań (14.10) 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego poprowadzi Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. 
rozwiń zwiń