REKLAMA

Zbigniew Bargielski: muzyka po prostu mnie zainteresowała

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 13:05
- Mój debiut miał miejsce jeszcze przed uzyskaniem dyplomu średniej szkoły muzycznej. Tak się złożyło, że muzyka mnie zainteresowała, mój ojciec przed wojną grał na klarnecie i fortepianie, choć nie dane mi było tego usłyszeć - wspominał w Dwójce Zbigniew Bargielski. Pedagog i kompozytor, znany z takich utworów jak opera "Danton" czy "Dolina bielejących kości", w styczniu tego roku skończył 85 lat.
11.10.2022. Kompozytor prof. dr hab. Zbigniew Bargielski podczas uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
11.10.2022. Kompozytor prof. dr hab. Zbigniew Bargielski podczas uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w BydgoszczyFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Próby ciekawsze od koncertów

Zbigniew Bargielski wspominał swój debiut kompozytorski i czas, gdy został wychowankiem Tadeusza Szeligowskiego. - Byłem melomanem, chodziłem na koncerty w Filharmonii Lubelskiej, a może nawet bardziej interesowały mnie próby. Zauważył to dyrektor Andrzej Cwojdziński i miałem wolny wstęp na próby generalne. To było coś niesłychanego, próby to zupełnie inne przeżycie niż koncert, chłonąłem całą tę przygotowawczą pracę - opowiadał.

Symfonia napisana w liceum

Pewnego dnia pojawiła się propozycja napisania kompozycji. - Chodziło o przystępny utwór i w ten sposób powstała "Suita kolędowa w dawnym stylu" na orkiestrę, chór i organy. To był zbiór polskich kolęd w moim opracowaniu, trochę przeze mnie wzbogacony. Odważyłem się i pokazałem dyrektorowi Cwojdzińskiemu moje kompozycje. Byłem wówczas jeszcze w liceum, gorliwie studiowałem książki Kazimierza Sikorskiego, harmonię i kontrapunkt. Dzięki znajomości z rodziną Sokorskich dotarło do naszego domu poniemieckie pianino, na którym grałem oraz skomponowałem różne utwory kameralne, a także symfonię - wspominał Zbigniew Bargielski.

Z Lublina do Warszawy

Później kompozytor przesłał swoje nuty na adres Związku Kompozytorów Polskich. - Przyszła odpowiedź z zaproszeniem do Warszawy. Szacowne grono twórców było tam zgromadzone, trafiłem pod opiekę Tadeusza Szeligowskiego, który od czasu do czasu przyjeżdżał do Lublina. Ja wpadałem do Warszawy na jego zajęcia ze studentami, to był przegląd ich kompozycji. Pewnego dnia zagrałem swoją sonatę, z taką zaciętością, że skaleczyłem sobie palec - mówił. 

Nagrania wspomnień Zbigniewa Bargielskiego pochodzą z 2017 roku.


Posłuchaj
14:26 2022_12_05 12_45_11_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Zbigniew Bargielski o swoim debiucie kompozytorskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:07 2022_12_06 12_46_48_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Zbigniew Bargielski o wyborze drogi życiowej i czasach studenckich (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:55 2022_12_07 12_45_38_Dwojka_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Zbigniew Bargielski o ostatnim okresie swego kształcenia i rozwoju własnego języka kompozytorskiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:04 2022_12_08 12_45_26_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Zbigniew Bargielski o osobach, które odegrały ważną rolę w jego życiu artystycznym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:20 2022_12_09 12_44_59_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Zbigniew Bargielski o austriackim okresie swojego życia (Zapiski ze współczesności/Dwójka) 

Zbigniew Bargielski – kompozytor i pedagog – w styczniu tego roku skończył 85 lat. Kompozycje studiował u Tadeusza Szeligowskiego, Bolesława Szabelskiego i Nadii Boulanger. Jego utwory były nagradzane na licznych konkursach kompozytorskich, m.in. dwukrotnie zostały wyróżnione na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. W 1981 r. (Kwartet smyczkowy nr 1 "Alpejski") i w 1995 roku (Trigonalia na gitarę, akordeon, perkusję i orkiestrę kameralną). Przez wiele lat mieszkał w Austrii. 

Dorobek kompozytorski Zbigniewa Bargielskiego obejmuje blisko 200 kompozycji reprezentujących różne gatunki i formy. Jego utwory były wykonywane w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii i Ameryce Południowej.

Zbigniew Bargielski obok kompozycji zajmuje się publicystyką i pedagogiką muzyczną. Był profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, kierownikiem Katedry Teorii Muzyki i Kompozycji przy Wydziale Kompozycji oraz Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku tej uczelni. W latach 2005-2014 prowadził klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Utwory Zbigniewa Bargielskiego ukazały się na płycie CD Polskiego Radia w serii "Muzyka Naszych Czasów" (2006).  

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Beata Stylińska

Data emisji: 5-9.12.2022

Godzina emisji: 12.45

mo/kor

Czytaj także

DCz #640. Po prostu Elgar

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 15:46
- Bardzo ciekawy klimat, nastój, pogodę ducha widać u Elgara, dowcip w grze na fortepianie, on się nie przejmuje (...) mamy pełną spontaniczność i nawet pewne niedoskonałości - mówił w "Czarnej" Przemysław Psikuta. W audycji przybliżaliśmy Państwu twórczość orkiestrową (i nie tylko) Edwarda Elgara.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ku finałowi II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 19:10
- Młodzi kompozytorzy i utytułowani twórcy zgłosili się do tego konkursu. Były nawet utwory nastoletnich kompozytorów (...), którzy propagują twórczość współczesną i próbują swoich sił w większych konkursach - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Anna Huszcza, sekretarz jury II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
rozwiń zwiń