Józef Skrzek: z biednej piwnicy trafiliśmy na wielką scenę [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 13:00
- W lecie 1971 roku w piwnicy mojego domu jako SBB graliśmy próby na metrażu, w który trudno uwierzyć. Było bardzo ciężko, mimo koncertów w Zakopanem, na Zagłębiu. Jesienią tego roku dostałem zaproszenie od Czesława Niemena na próby zespołu, który miał nagrywać płytę dla wytwórni CBS. Zbladłem, ale pojechałem - mówił w Dwójce Józef Skrzek, wszechstronny artysta, laureat Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka.
Józef Skrzek
Józef SkrzekFoto: Jakub Kukla/PR2

Silesian Blues Band

Józef Skrzek zaczynał, jak kilku innych przed nim i po nim, w zespole Breakout Tadeusza Nalepy, ale już w 1971 roku powołał do życia z gitarzystą Apostolisem Anthimosem i perkusistą Jerzym Piotrowskim trio Silesian Blues Band. Grupa zapisała się złotymi zgłoskami w historii polskiego rocka, najpierw przez ponad półtora roku, w latach 1971-1973, towarzysząc Czesławowi Niemenowi jako Grupa Niemen. Jednym z ostatnich koncertów tej formacji był występ w sopockiej Operze Leśnej 31 lipca 1973 roku, podczas koncertów I Nadbałtyckich Spotkań Jazzowych "Jazz Jantar '73".

Skrzek, Piotrowski i Anthimos - za dużo hałasu

Na antenie Dwójki artysta wspominał moment powstania SBB. - Grałem z Breakoutem, ale poczułem, że czas na coś swojego. Znalazłem się w sytuacji, gdy znajomi muzycy wyjechali w świat, to była chwila w PRL-u, gdy łatwiej było o paszport. W Siemianowicach Śląskich usłyszałem Jurka Piotrowskiego, zrobił na mnie bardzo duże wrażenie. Znajoma poleciła mi człowieka, który właściwie nie rozstawał się z gitarą, to był Apostolis Anthimos. Zaczęliśmy grać w klubie "Pyrlik' w Bytomiu, obsługa się buntowała, że w takim hałasie nie będzie pracować. Przygarniało nas studenckie środowisko - wspominał ze śmiechem. 

Czytaj też:

Propozycja od Czesława Niemena

Józef Skrzek mówił o początkowych kłopotach ze sprzętem i niespodziewanej propozycji. - Przez pewien czas grali z nami Irek Dudek i Janek Błędowski, ostało się nasze trio. W lecie 1971 roku w piwnicy mojego domu graliśmy próby na metrażu, w który trudno uwierzyć. Było bardzo ciężko, mimo koncertów w Zakopanem, na Zagłębiu. Jesienią tego roku dostałem zaproszenie od Czesława Niemena na próby zespołu, który miał nagrywać płytę dla wytwórni CBS. Zbladłem, ale pojechałem i grałem ze znakomitymi muzykami, byli wśród nich: Tomasz Jaśkiewicz, Czesław Bartkowski, Tomasz Szukalski, Helmut Nadolski i przede wszystkim Czesław. Próby szły bardzo dobrze, mieliśmy nagrywać album w Niemczech Zachodnich - opowiadał.

Z biednej piwnicy na wielką scenę

Czesław Niemen wówczas posłuchał muzyki SBB. - Opowiedziałem mu o naszym zespole i spodobało mu się to bardzo, aranże kompletnie pozmienialiśmy i w nowym składzie przygotowywaliśmy się do nagrania anglojęzycznej wersji płyty "Dziwny jest ten świat". Scenę na koncertach promocyjnych dzieliliśmy z legendą: był to Jack Bruce, basista grupy Cream. Nagle z biednej piwnicy trafiliśmy w taki wielki świat. Paszport dostałem dopiero po interwencji w Pagarcie, nagraliśmy z Czesławem dwie płyty, zagraliśmy wspaniałe koncerty. Potem nadszedł moment na granie tylko jako trio, odejście z Grupy Niemen było trudne - podkreślił Józef Skrzek.

Posłuchaj
15:42 2023_03_06 12_44_27_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Józef Skrzek o Michałkowicach, swych rodzinnych stronach na Śląsku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:48 Dwójka zapiski 7.03.2023.mp3 Józef Skrzek o zespole Silesian Blues Band (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:12 2023_03_08 12_44_51_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Józef Skrzek o decyzji o pozostaniu w kraju w czasie stanu wojennego i swojej działalności artystycznej w tamtym okresie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

12:32 2023_03_09 12_46_59_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Józef Skrzek o koncertach w wyjątkowych miejscach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

15:34 2023_03_10 12_44_56_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Józef Skrzek o współpracy z różnymi artystami i muzyce filmowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

 

Szukaj Burz Buduj

Od 1974 roku, używając najpierw przekształconej nazwy Szukaj Burz Buduj, by ostatecznie pozostać przy skrótowym SBB, trio regularnie nagrywało płyty i koncertowało w Polsce i za granicą, aż do 1980 roku, kiedy zespół po raz pierwszy zawiesił swoją działalność. Po 10 latach SBB powróciło i pojawiało się na scenie z różnymi muzykami towarzyszącymi Skrzekowi, by od 2014 roku znowu grać w składzie, który rozpoczął historię zespołu: Skrzek - Anthimos - Piotrowski.

Unikatowe nagrania z Archiwum Polskiego Radia

9 grudnia 2022 roku ukazał się podwójny album CD laureata Nagród Mediów Publicznych w roku 2021 zatytułowany "Józef Skrzek". Po ponad 50 latach działalności w grupie SBB i jako solista głos i instrumenty Józefa Skrzeka - pioniera rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basisty, multiinstrumentalisty i kompozytora - można usłyszeć na ponad 100 płytach i albumach, a na kolejnym zawarte są unikatowe nagrania z Archiwum Polskiego Radia.

Miłość do fortepianu

Mimo swojej wszechstronności instrumentalnej Józef Skrzek pierwszą miłością darzy fortepian, który jest z nim od początku. - Tu nie ocyganisz. Jak na fortepianie przelecisz od góry do dołu czysto, to znaczy, że ćwiczyłeś. Bo na keyboardzie zawsze możesz włączyć potencjometr - opowiadał muzyk. 

- Ta płyta to tylko fragment, ale cieszę się, że jest tu muzyka fortepianowa z naszych spotkań z Lechem Majewskim - mówił w Dwójce multiinstrumentalista Józef Skrzek

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotował: Jakub Kukla

Daty emisji: 6-10.03.2023

Godzina emisji: 12.45

mo

Czytaj także

Dwupłytowy album Józefa Skrzeka - laureata Nagrody Mediów Publicznych 2021

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 10:00
To już trzecia pozycja z kolekcji albumów honorujących laureatów Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Po pięciopłytowym zestawie Jana Ptaszyna Wróblewskiego i zeszłorocznym, dwupłytowym wydawnictwie Piotra Beczały - 9 grudnia 2022 roku ukazał się podwójny album CD ubiegłorocznego laureata zatytułowany po prostu "Józef Skrzek". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

„JÓZEF SKRZEK”. Najnowsza płyta kompozytora i wokalisty, twórcy rocka progresywnego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 09:00
Józef Skrzek to ubiegłoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Na początku grudnia ukazała się jego płyta z nagraniami z Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń