Wspomnienia żołnierza "Hubala"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 08:00
Jan Zbigniew Wroniszewski - "Znicz" - do oddziału majora Dobrzańskiego trafił w 1940 roku. W walkach partyzanckich brał udział niemal przez całą wojnę, dopiero pod jej koniec dostał się do niewoli.
Audio
Major Henryk Dobrzański Hubal z żołnierzami
Major Henryk Dobrzański "Hubal" z żołnierzamiFoto: Wikimedia Commons/dp

Po wojnie wraz z bratem Jan Zbigniew Wroniszewski powrócił do Końskich, gdzie mieszkał przed wojną. Wkrótce immatrykulował się na wydziale prawno-ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Równolegle studiował wokalistykę w Konserwatorium Łódzkim (później w Średniej Szkole Muzycznej) i jesienią 1949 r. zatrudnił się w jednym z tamtejszych teatrów lalek. Pracując zdał eksternistycznie egzaminy: aktorski (1955) i reżyserski (1965). W roku 1961 objął dyrekcję i kierownictwo artystyczne Olsztyńskiego Teatru Lalek. Prowadził go przez lat dwadzieścia, do przejścia na emeryturę.

Audycję przygotowała Joanna Szwedowska.

5-9 listopada (poniedziałek-piątek), godz. 11.45

Zachęcamy do przejrzenia naszych stron poświęconych II wojnie światowej

oraz do posłuchania wcześniejszych audycji z cyklu "Zapiski ze współczesności" na kanale mojepolskieradio.pl

Czytaj także

Hubalczycy nigdy się nie poddali

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 07:00
We wrześniu 1939 roku "Hubal" brał udział w obronie Grodna przed Armią Czerwoną. Po kapitulacji innych oddziałów pułk, w którym służył, zdołał przedrzeć się przez linie wroga. Mimo decyzji przełożonego o rozwiązaniu oddziału major Henryk Dobrzański postanowił kontynuować marsz ku stolicy i dalszą walkę.
rozwiń zwiń