Chodź, opowiem Ci o wielokulturowości

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 00:03
Stworzyć uniwersalny kanon humanistyki – taki cel postawiła przed sobą prof. Anna Czajka Cunico, literaturoznawca, kulturoznawca, filozof, z którą w tym tygodniu spotykamy się w "Zapiskach ze współczesności".
Audio
  • Anna Czajka Cunico o latach dzieciństwa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Anna Czajka Cunico o pracy na uniwersytetach w Warszawie i Tybindze (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Anna Czajka Cunico - gawęda 3.
  • Prof. Anna Czajka Cunico mówi o swoim widzeniu międzykulturowości i praktyce wprowadzanie jej w życie (Zapiski ze współczesności / Dwójka)
  • Prof. Anna Czajka Cunico opowiada o swoich wykładach na Uniwersytecie w Parmie i dalszej drodze naukowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Anna Czajka Cunico
Anna Czajka CunicoFoto: UKSW

Żyje i pracuje między Polską, Włochami i Niemcami. Jest ona absolwentką germanistyki UW. Prof. Anna Czajka Cunico po studiach uzyskała stypendium na badanie dzieł i myśli filozoficznej niemieckiego filozofa Ernsta Blocha.

Przez jedenaście lat prowadzi działalność naukową na wydziale Neofilologicznym Uniwersytetu w Tybindze, następnie ze względów rodzinnych przenosi się do Genui. Tam, podobnie jak w Niemczech, zajmuje się badaniami nad tożsamością narodową i wielokulturowością. Działa na rzecz powstającej we Włoszech Biblioteki Kultury Polskiej, w której proponuje stworzenie uniwersalnego kanonu humanistyki. Projekt ten popierany przez Karola Dedeciusa, wybitnego wydawcę prozy i poezji polskiej jest obecnie w stadium realizacji.

Prof. Anna Czajka Cunico prowadzi wykłady z wielokulturowości na wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ma też na swoim koncie cykl wykładów na Uniwersytetach w Parmie, Tybindze i Genui. W "Zapiskach ze współczesności” opowiada o narodzinach własnych zainteresowań i elementach je budujących. Wspomnienia z młodości w domu rodzinnym, niezwykła atmosfera panująca w Tybindze i włoskie doświadczenia - wszystko to składa się na barwną i jednocześnie intelektualną opowieść z tłem filozoficznym.

"Zapiski ze współczesności" - od poniedziałku do piątku (6-10 maja) o godzinie 11.45.

Zobacz więcej na temat: edukacja KULTURA

Czytaj także

"Wszyscy improwizujemy dźwiękiem. Warto poznać narzędzia"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 20:00
W Dwójkowym cyklu "Świat cyfry, świat muzyki" rozmawialiśmy o Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej. To projekt stworzony w 2010 roku przez dwie uczelnie artystyczne w Warszawie: Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina oraz Akademię Sztuk Pięknych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Savyon Liebrecht o wojnie, miłości i konflikcie kultur

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 14:00
Ta izraelska pisarka stworzyła w sumie pięć sztuk, zaczynała zaś od opowiadań. Mimo że dziś cieszy się w swym kraju popularnością, jej drogę na scenę znaczyły przeszkody.
rozwiń zwiń