Piernik z tubą. Posłuchaj opowieści wirtuoza

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 15:00
Gościem "Zapisków ze współczesności" był Zdzisław Piernik, jeden z najbarwniejszych polskich muzyków, człowiek, który odkrył solowy potencjał tuby.
Audio
  • Zdzisław Piernik wspomina dzieciństwo (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zdzisław Piernik o pierwszych sukcesach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zdzisław Piernik o współpracy z kompozytorami oraz eksperymentach z tubą (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zdzisław Piernik m.in. o współpracy z Krzysztofem Pendereckim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Zdzisław Piernik o swojej pasji poetyckiej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Zdzisław Piernik
Zdzisław PiernikFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Zdzisław Piernik już w latach 60. XX wieku postanowił zainteresować szeroką publiczność pięknem brzmienia tuby, jej oryginalną barwą i ogromną skalą. Taka postawa budziła wówczas w Polsce zdziwienie, bowiem do tego czasu tubę uważano jedynie za instrument orkiestrowy. Wobec braku oryginalnej literatury artysta początkowo dokonywał transkrypcji utworów pisanych na inne instrumenty takich kompozytorów jak B. Marcello, R. Schumann, F. Schubert, W. A Mozart, C. Saint-Saens, L. van Beethoven, J. Nowakowski i M. K. Ogiński.

Po serii muzycznych podróży i nagrań płytowych z repertuarem klasycznym rozpoczął eksperymenty sonorystyczne z tubą preparowaną. Z wykorzystaniem ustników, tłumików i dźwięczników od innych instrumentów do swojej gry wprowadzał frullata, flażolety i wielodźwięki.

Począwszy od lat 70. utwory dla niego pisali i dedykowali mu wybitni kompozytorzy muzyki współczesnej, m.in. K. Penderecki, W. Szalonek, H. M. Górecki, Z. Bargielski, B. Schaeffer, B. Ammann, R. Haubenstock-Ramati. Kompozycje te miały prawykonania na festiwalach muzyki współczesnej w Polsce i za granicą, m.in. w Bayreuth, Witten, Darmstadt, Salzburgu, Bourges, Sztokholmie i Los Angeles.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Ewa Szczecińska

Gość: Zdzisław Piernik (muzyk)

Data emisji: 18-22.12.2017

Godzina emisji: 12.45

mc/kk

Czytaj także

Jak ojciec z córką, czyli kujawiak Pierników

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 18:00
Pochodzący z Kujaw Zdzisław Piernik i jego córka Justyna, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia, opowiadali o wspólnej płycie, na której prezentują słuchaczom muzykę kujawską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piernik w Mózgu: lepiej żeby próba była spokojna

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 10:00
- Na próbie sprawdzimy tylko poziomy głośności. Gdybyśmy zaczęli grać, to bałbym się, że próba będzie lepsza niż koncert - mówił w Dwójce legendarny tubista, który w ramach cyklu "Supersam + 1" wystąpi w Warszawie na improwizowanym koncercie razem z performerem Davidem Mossem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Improwizacje Zdzisława Piernika i Davida Mossa

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 13:00
W "Nokturnie" słuchaliśmy retransmisji wieczoru z udziałem dwóch muzyków, którzy 25 maja zainaugurowali nowy sezon cyklu koncertowego SuperSam +1 w Mózgu Powszechnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryj "Kujawską Atlantydę"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 18:35
- "Kujawska Atlantyda" to eksperyment muzyczny, społeczny i rodzinny – mówi o swoim nowo wydanym albumie Justyna Piernik.
rozwiń zwiń