Jerzy Giedroyc: polityka nie jest sakramentem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 20:00
– Wierność jest bardzo piękną cechą, ale nie w polityce – mówił Jerzy Giedroyc o podejściu do spraw publicznych swojego przyjaciela i publicysty Juliusza Mieroszewskiego.
Audio
  • Jerzy Giedroyc: polityka nie jest sakramentem (Dwukropek/Dwójka)
Redaktor naczelny miesięcznika Kultura Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem
Redaktor naczelny miesięcznika "Kultura" Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod ParyżemFoto: PAP/Jerzy Ruciński

– Jego współpraca z "Kulturą" rozpoczęła się we wczesnych latach 50. – opowiadał Jerzy Giedroyc w paryskim Radiu Kontakt w połowie lat 80., już po śmierci Juliusza Mieroszewskiego. – Początkowo były to korespondencje z Londynu, najpierw informacyjne, ale bardzo szybko przeszły w publicystykę – wspominał.

Redaktor naczelny paryskiej "Kultury" zwrócił uwagę na charakterystyczną formę pisarstwa Mieroszewskiego. – To jeden z nielicznych polskich publicystów mających styl niesłychanie zwięzły, oszczędny i trzeźwy. Typowe dla niego jest bardzo zimne rozumowanie – mówił Jerzy Giedroyc dodając, że nie podobało się to tym Polakom, którzy traktowali politykę emocjonalnie.

W Dwójce o współpracy obu redaktorów, o wspólnocie ich myśli, a zarazem o fenomenie, jakim była paryska "Kultura" i Instytut Literacki, opowiadał prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk, autor książki "Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim". Wysłuchaliśmy także innego archiwalnego nagrania rozmowy z Jerzym Giedroyciem, który tłumaczył, co łączy go z... egipskim faraonem.

***

Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzący:
Dorota Gacek
Z nagrań archiwalnych:
Jerzy Giedroyc
Goście:
prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk (historyk literatury, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, edytor wielu książek pisarzy związanych z paryską "Kulturą")
Data emisji:
12.03.2015
Godzina emisji:
18.00

mc/asz

Czytaj także

Najważniejsze spotkanie dla polskiej kultury XX w.?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 19:00
- W Maisons-Laffitte Giedroyc i Czapski stworzyli jedyną alternatywę dla polskiej inteligencji na 50 lat - mówiła Magdalena Grochowska, autorka książek o dwóch wybitnych postaciach.
rozwiń zwiń