Najważniejsze spotkanie dla polskiej kultury XX w.?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 19:00
- W Maisons-Laffitte Giedroyc i Czapski stworzyli jedyną alternatywę dla polskiej inteligencji na 50 lat - mówiła Magdalena Grochowska, autorka książek o dwóch wybitnych postaciach.
Audio
  • Najważniejsze spotkanie dla XX-wiecznej Polski? (Dwukropek/Dwójka)
Rok 1999. Jerzy Giedroyć w siedzibie Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem, gdzie mieszkał od 1954 roku
Rok 1999. Jerzy Giedroyć w siedzibie Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem, gdzie mieszkał od 1954 rokuFoto: PAP

- Józef Czapski zostawił za sobą malarstwo, dzienniki, rodzinne Przyłuki i tytuł hrabiowski. Zastąpiły je wojna, tułaczka i Starobielsk - opowiadał gość audycji "Dwukropek". - Dopiero w Maisons-Laffitte odkrył miniaturę swego utraconego świata - dodała.

Jak zauważyła prowadząca audycję Dorota Gacek, Czapski i Giedroyc to bohaterowie typowi dla pisarstwa Magdaleny Grochowskiej - poszukujący, otwarci na zmiany, "dwukropkowi". - To ludzie pozostający w nieustannym ruchu, do którego zmusiła ich historia. Ale właśnie dzięki temu ruchowi są zdolni owej historii stawiać opór. Nie są wobec niej bezwolni - mówiła autorka. Przypomniała, że ludzie, którzy - jak Jerzy Giedroyc, Józef Czapski czy Jan Strzelecki -  doświadczyli dramatu II wojny światowej, zmuszeni byli dokonywać strasznych wyborów. Podkreśliła zarazem, że my także stajemy przed podobnymi dylematami, choć może w mniej dramatycznych okolicznościach.

W audycji mowa była ponadto mowa o przyczynach, dla których drogi Czapskiego i Giedroycia rozeszły się. - Ponoć pewnego dnia Czapski, patrząc przez okno na Gierdoycia przemierzającego ogród, powiedział: "To już nie jest człowiek. To idzie "Kultura" - opowiadał gość Dwójki.

W audycji wysłuchaliśmy też unikatowych wypowiedzi bohaterów Magdaleny Grochowskiej z archiwum Polskiego Radia: Jerzego Giedroycia, Józefa Czapskiego, prof. Marii Ossowskiej i Jana Strzeleckiego.

Przypominamy, że jej zbiór reportaży "Wytrąceni z milczenia" zajął trzecie miejsce w ubiegłorocznym plebiscycie słuchaczy Dwójki "25 książek na 25-lecie".

***

Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzący:
Dorota Gacek
Goście:
Magdalena Grochowska
Data emisji:
5.02.2015
Godzina emisji:
18.00

mm/aj

Czytaj także

"Kultura" w sieci. Zasoby Maisons-Laffitte dostępne online

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 11:00
- Redaktor Jerzy Giedroyc bardzo nie lubił kapliczek. Wręcz testamentalnie zastrzegł, że Instytut Literacki ma być miejscem pracy. Tak też się dzieje. W ostatnich latach największym przedsięwzięciem był portal kulturaparyska.com - mówi w Dwójce dyrektor Instytutu Literackiego Wojciech Sikora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brzeziński jedzie do Moskwy, Giedroyc - do Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 17:00
Kronikarska relacja z podróży do ZSRR w okresie odwilży to pierwszy tekst Zbigniewa Brzezińskiego dla "Paryskiej Kultury". I początek "Agonii komunizmu"...
rozwiń zwiń
Czytaj także

24 lata temu zmarł Józef Czapski

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 06:03
Portret wielkiego malarza, pisarza, więźnia Starobielska, współtwórcy paryskiej "Kultury". Przedstawiamy fragmenty kilkudziesięciu godzin nagrań z lat 1982-86.
rozwiń zwiń