X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdy Kurt Vonnegut nie był jeszcze zgorzkniały...

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 12:00
- Vonnegut osiąga sukces po czterdziestce. Jest już wtedy twórcą zgorzkniałym - stwierdził Piotr Kofta. A jak wyglądały młodość i wczesna twórczość kultowego pisarza?
Audio
  • Rozmowa o wczesnej twórczości Kurta Vonneguta (Dwukropek/Dwójka)
Portret Kurta Vonneguta na muralu w amerykańskim Indianapolis
Portret Kurta Vonneguta na muralu w amerykańskim IndianapolisFoto: davitydave/flickr/CC BY-SA 2.0

Okazję, żeby się o tym przekonać, stanowi mający się wkrótce ukazać zbiór "Kiedy śmiertelnicy śpią". To zestaw opowiadań Vonneguta pisanych dla pieniędzy, z myślą o popularnych amerykańskich czasopismach, nigdy jednak wcześniej niepublikowanych. Gra była jednak warta świeczki. - Bywało, że za trzy opowiadania Vonnegut otrzymywał równowartość swojej rocznej pensji pracownika działu reklamy General Electrics - przypomniał Piotr Kofta.

Jakie utwory zrodziła więc specyfika amerykańskiego rynku wydawniczego? - To inne oblicze Vonneguta: kpiarskie, zabawne, czasem dziwne. Ta sama pozostaje tematyka: jak bardzo ludzie się mylą w zderzeniu z rzeczywistością - powiedziała dziennikarka Katarzyna Nowakowska. - Brakuje w nich trochę Vonnegutowskiego surrealizmu i groteski - dodał dr Michał Palmowski. - Te opowiadania to ciekawszy materiał dla biografa pisarza niż dla zwykłego czytelnika...

Ale czy prorocze wizje Bożego Narodzenia jako przemysłu oraz plagi samobójstw jako biznesplanu nie brzmią po pół wieku zaskakująco aktualnie?

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia (cykl Dwukropek)

Prowadzi: Piotr Kofta

Gość: Katarzyna Nowakowska (redaktor naczelna serwisu Foch.pl), dr Michał Palmowski (Zakład Historii Literatury i Kultury Amerykańskiej UJ), Rafał Lisowki (tłumacz)

Data emisji: 7.04.2016

Godzina emisji: 21.30

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Listy Kurta Vonneguta. Złośliwość z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 22:56
– Niełatwo było żyć z Vonnegutem. Niektóre jego listy wywoływały sporą konfuzję nawet wśród rodziny – mówił tłumacz Rafał Lisowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurt Vonnegut. Ciężki krzyż ateisty

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 14:00
- To był dobry człowiek, który nie mógł pojąć ogromu zła na świecie. Jego światopogląd nie dawał żadnego wyjaśnienia - uważa tłumacz prozy Kurta Vonneguta Lech Jęczmyk.
rozwiń zwiń