X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Chcesz cukierka? Idź do Gierka". Iluzja PRL-owskiego dobrobytu w popkulturze PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 15:44
W "Dwukropku" skupiliśmy się na próbach opowiedzenia językiem PRL-owskiej kultury popularnej o czasie tzw. gierkowskiej prosperity.
Audio
  • "Chcesz cukierka? Idź do Gierka". Iluzja PRL-owskiego dobrobytu w popkulturze PRL-u (Dwukropek/Dwójka)
Witryna sklepu w centrum Warszawy, marzec 1974 r.
Witryna sklepu w centrum Warszawy, marzec 1974 r. Foto: PAP/Jan Hausbrandt

Czas ten trwał krótko - zaledwie pięć lat (1971-1976). Niby za krótko, by nazwać ten okres epoką, ale wystarczająco długo, by dobrze go zapamiętać: kiedy Polacy z nostalgią wspominają czasy PRL, w istocie wspominają właśnie te pięć dziwnych lat. Kontrakt, który partia pragnęła zawrzeć z obywatelami po grudniu 1970 roku, zawierał obietnicę lepszego, swobodniejszego życia po dekadach wyrzeczeń. Obietnicę konsumpcji, luksusu, poluzowania gorsetu obyczajowego. Obietnicę, że socjalistyczna nowoczesność stanie się wreszcie podobna do nowoczesności zachodniej.

Ta zmiana - paradoksalna, starająca się godzić niemożliwe do pogodzenia sprzeczności - znalazła też swoje odbicie w ówczesnej popkulturze: w piosence, prasie, filmie, ale też w modzie i dizajnie.

Jakim językiem mówiła o tym czasie kultura popularna? Między innnymi o tym Piotr Kofta rozmawiał ze swoimi gośćmi. Zapraszamy do wysłuchania audycji.  

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: dr Justyna Jaworska (Instytut Kultury Polskiej UW), prof. Piotr Zwierzchowski (Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Data emisji: 22.02.2019

Godzina emisji: 21.30

jp/pg

Zobacz więcej na temat: PRL literatura Piotr Kofta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Zieniewicz: Gałczyński to postać emblematyczna dla XX w.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 14:17
- Jest niesłychanie złożonym zjawiskiem poetyckim. Dającym inspiracje dla mnóstwa młodszych poetów, a jednocześnie twórcą, na którym ciążą wszystkie tragiczności XX wieku - mówił prof. Andrzej Zieniewicz o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, którego 65. rocznica śmierci minęła 6 grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literackie chichoty i humory

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:23
Ukazanie się "Saturnina" Zdenka Jirotki, kultowej w Czechach powieści z wielką dawką angielskiego dowcipu, skłoniło nas do postawienia w audycji bardzo poważnych pytań z przymrużeniem oka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Podsiadło: dziś wolę rozmawiać ze zwierzętami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 13:00
- Dawniej pisałem sporo wierszy, bo miałem potrzebę, żeby powiedzieć coś światu, teraz coraz częściej nie czuję tej potrzeby - mówił w Dwójce znakomity poeta.
rozwiń zwiń