Agi Miszol. Spotkanie z laureatką nagrody im. Herberta

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 19:07
- Jako poetka mieszkająca w Izraelu nie mogę milczeć w obliczu niekiedy dramatycznych wydarzeń. Rzeczywistość przenika do moich wierszy nawet, jeśli chcę się przed nią chronić. Z drugiej zaś strony nie chce się o takich wydarzeniach politycznych czy wojennych pisać - mówiła w Dwójce  jedna z najciekawszych izraelskich poetek i pisarek.
Audio
  • Agi Miszol. Spotkanie z laureatką nagrody im. Herberta (Dwukropek/Dwójka)
Agi Miszol i Andrzej Franaszek
Agi Miszol i Andrzej FranaszekFoto: PR

Masz dopiero dwadzieścia lat / i twoje pierwsze dziecko jest bombą. / Pod szeroką ciążową sukienką / nosisz materiał wybuchowy z ostrymi kawałkami metalu / i przechodzisz przez targ, tykając między ludźmi... to słowa wiersza "Samobójczyni Andalib Takatka", poświęconego młodej Palestynce, która w 2002 roku dokonała samobójczego zamachu w jerozolimskiej piekarni. "To wiersz przekraczający podziały polityczne, budujący wbrew wszystkiemu możliwość empatii" – czytamy w nocie poświęconej laureatce tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Agnes Fried, czyli późniejsza Agi Miszol, urodziła się 20 października 1947 roku w miejscowości Cehu Silvaniei (węg. Szilágycseh) w Transylwanii. Jej rodzice byli węgierskojęzycznymi Żydami. Podczas wojny jej matka została zesłana do Auschwitz, ojciec zaś do obozu pracy. Obojgu udało się przeżyć. Poetak jest laureatką wielu nagród, w tym Newman Prize za dorobek życia (USA, 2018), Nagrody Lerici Pea (Włochy, 2014) czy Nagrody im. Yehudy Amichaja (Izrael, 2002).

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Agi Miszol o tym, jak poezja mierzy się z wojną i nienawiścią, ale też jak przemawia w niej kobieca cielesność.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Data emisji: 17.05.2019

Godzina emisji: 21.30

bch/mko

Czytaj także

Edgar Allan Poe. Poeta, który zaraził mrokiem nowe pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 20:05
W audycji "Dwukropek" rozmawialiśmy o źródłach fascynacji śmiercią w twórczości legendarnego amerykańskiego autora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Lipska: każda nagroda jest formą znieczulenia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 15:47
- Gdy się długo pracuje, to człowieka nachodzą wątpliwości, czy to, co robię, ma sens. Nagroda jest momentem chwilowego uspokojenia - mówiła w Dwójce poetka, która jest tegoroczną laureatką nagrody za całokształt twórczości na 4. Międzynarodowym Festiwalu "Silesius".
rozwiń zwiń