X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zawsze w kontrze. W 35. rocznicę śmierci Józefa Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 16:00
W audycji wspominaliśmy prozaika, dziennikarza, publicystę, świadka ekshumacji grobów oficerów polskich w Katyniu w 1943 roku, wytrwałego głosiciela prawdy o tej zbrodni, przez wiele dekad pisarza wyklętego i przemilczanego.
Audio
  • Wspomnienie o Józefie Mackiewiczu (Dwukropek/Dwójka)
Józef Mackiewicz z żoną, Barbarą Toporską. Monachium 1966
Józef Mackiewicz z żoną, Barbarą Toporską. Monachium 1966Foto: ze zbiorów Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

"Wolność myśli w najbardziej potocznym pojęciu tego słowa rozumiem jako: po pierwsze  prawo poznawania prawdy, po drugie – prawo wypowiadania prawdy. Nawiasem należałoby dodać, że jest to jedyna rzecz naprawdę ciekawa w życiu" – twierdził Józef Mackiewicz, który zmarł 31 stycznia 1985 roku w Monachium w wieku 82 lat.

W szkicu zatytułowanym "Nowoczesność Mackiewicza" pisał prof. Włodzimierz Bolecki: "Mackiewicz - z wykształcenia przyrodnik – zapisywał tysiące faktów, szczegółów, zjawisk. Ale na nich nie poprzestawał. W kosmosie wydarzeń społecznych, które obserwował w XX wieku szukał uniwersalnej wiedzy o człowieku i społeczeństwie - tak jak najwięksi pisarze tej części Europy".

W 35. rocznicę śmierci autora "Kontry", a także tuż przed 80. rocznicą zbrodni katyńskiej i w Roku Bitwy Warszawskiej (przypomnijmy, że Józef Mackiewicz był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i o tym wydarzeniu pisał m.in. w powieści "Lewa wolna") o aktualności jego przemyśleń dotyczących m.in. stosunku do prawdy, systemów totalitarnych oraz stosunku człowieka do przyrody rozmawiali w audycji: dr Małgorzata Ptasińska – historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Katarzyna Bałżewska –literaturoznawczyni, autorka ukazującej się wkrótce książki "Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza" oraz prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury z Instytutu Badań Literackich PAN, autor m.in. monografii poświęconej pisarzowi "Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu".

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: dr Małgorzata Ptasińska (historyk z Instytutu Pamięci Narodowej), dr Katarzyna Bałżewska (literaturoznawczyni, autorka książki "Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza"), prof. Włodzimierz Bolecki (historyk literatury z Instytutu Badań Literackich PAN, autor m.in. monografii Józefa Mackiewicza "Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu")

Data emisji: 02.02.2020

Godzina emisji: 16.00

pg/kr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Mackiewicz: bolszewizm nie uznaje prawdy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 12:40
- Ten pisarz już w latach 30. XX w. zrozumiał podstawowe instrumenty propagandy sowieckiej – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, omawiając nowo wydane książki Mackiewicza: "Tajemnica żółtej willi" oraz "Wieszać czy nie wieszać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Mackiewicz: Polakom brakuje ducha przekory

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 13:08
- Jego tezy o polskim charakterze narodowym idą w kontrze do wizji tradycyjnej czy stereotypowej – podkreślał prof. Maciej Urbanowski, mówiąc o "trzeźwiącej i zaskakującej" lekturze nowo wydanych tekstów Józefa Mackiewicza.
rozwiń zwiń