Kto ojcem X muzy? Przyznają się Francuzi i Amerykanie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 20:00
- Choć spór ten okazał się bardzo twórczy, to moim zdaniem żadna ze stron nie ma racji - mówił prof. Marek Hendrykowski w nowym cyklu Dwójki poświęconym historii światowego kina.
Audio
  • Kto ojcem X muzy? Przyznają się Francuzi i Amerykanie (Akademia Kina/Dwójka)
Pierwszy plakat filmowy w historii kina z roku 1895 anonsujący pokaz  braci Lumire
Pierwszy plakat filmowy w historii kina z roku 1895 anonsujący pokaz braci LumièreFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Źródeł kinematografii można szukać w marzeniu, jakim było namalowanie fresków w jaskini Lascaux czy Altamirze, ale możemy też szukać ich w Azji, w widowisku jakim był jawajski teatr cieni, czyli jakieś 4 tysiące lat przed rozpoczęciem wielkiego sporu między Francuzami i Amerykanami - opowiadał prof. Marek Hendrykowski podczas pierwszego spotkania z cyklu "Akademia kina".

Właściwy rozwój kinematografii, rozumianej jako sztuka pokazywania ożywionych obrazów, nastąpił w XIX wieku. Efekt ruchomości wynalazcy w różnych punktach świata osiągali na różne sposoby. Tymi, którzy jako pierwsi uczynili z tego przemysł byli Francuzi. - To oni zaatakowali kontynent amerykański i z powodzeniem zdominowali tamten rynek przed pierwszą wojną światową - opowiadał gość Anny Fuksiewicz. Jednak w wyniku nieszczęścia, jakim była Wielka Wojna, rynek europejski został ostatecznie podbity przez Amerykanów.

To właśnie w Stanach Zjednoczonych powstały pierwsze filmy dźwiękowe. Tam też wynaleziono 35-milimetrową papierową taśmę światłoczułą, która szybko stała się standardowym materiałem filmowym, wykorzystywanym na całym świecie. Dziś Amerykanie dysponują największą kolekcją starych filmów zarejestrowanych w tej technice. - Ich sukces polegał na tym, że ustawą Kongresu zarządzono, żeby wszystko, co na terytorium Stanów Zjednoczonych uzyskało postać drukowaną, a więc istnieje na papierze, było składane obowiązkowo w jednym egzemplarzu w Bibliotece Kongresu - wyjaśniał prof. Hendrykowski.

Więcej temat początków kinematografii - w nagraniu audycji.

bch/mc

Czytaj także

Magdalena Cielecka – jeszcze nie starsza pani

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 18:00
- Nie byłabym teraz wiarygodna w roli osoby doświadczonej wiekiem i statecznej. Cieszę się jednak na ten czas, gdy będę mogła ją zagrać - mówiła w Dwójce Magdalena Cielecka, z którą spotkaliśmy się w Nowym Roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspominamy Małgorzatę Braunek. "Stworzyła nowy typ postaci kobiecej"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 08:10
- Ona reprezentowała nowoczesny styl aktorstwa, a także urody, co młodych fascynowało, a w starszych wywoływało pewne kontrowersje - o zmarłej 23 czerwca aktorce opowiadał w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bracia Warner dopuścili kino do głosu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 10:30
Stworzyli jedną z największych wytwórni filmowych na świecie, wprowadzili do kina dźwięk i kolor. Czterej synowie emigrantów z małej miejscowości na Mazowszu przeszli do historii kina jako Warner Brothers.
rozwiń zwiń