Anna Dębska i poddasze pełne zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 11:45
W "Spotkaniach po zmroku" odwiedziliśmy pracownię Aleksandry Waliszewskiej, jednej z ciekawszych malarek nowego pokolenia, która opowiedziała o swojej pracy i pomyśle na upamiętnienie jej babci - Anny Dębskiej.
Audio
  • Anna Dębska i poddasze pełne zwierząt. Audycja z udziałem Aleksandry Waliszewskiej i Stanisława Baja (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Anna Dębska w swojej pracowni
Anna Dębska w swojej pracowniFoto: archiwum prywatne Aleksandy Waliszewskiej

Pracownia, w której tworzy Aleksandra Waliszewska, posiada rodzinną tradycję - w tym samym mieszkaniu pracowała babka artystki, znana rzeźbiarka Anna Dębska, która zmarła w maju tego roku. Waliszewska chce stworzyć w tym miejscu prywatne muzeum poświęcone twórczości kobiet-artystek z jej rodziny.

- Chciałabym pokazać rzeźby mojej babci w miejscu, w którym powstawały. To byłoby coś innego, niż wystawa w muzeum. Bo one stworzyłyby tu pewien klimat, nie byłyby tylko eksponatami - wyjaśniała w Dwójce Aleksandra Waliszewska.

Ulubionym motywem w twórczości Anny Dębskiej były zwierzęta. - Jej rzeźby mają niepowtarzalną znakową ekspresję - zwracał uwagę Stanisława Baja, profesora malarstwa ASP w Warszawie. - To są zwierzęta bez pochlebstw, bez głaskania. Człowiek patrząc na nie może polubić samego siebie, dlatego że Anna Dębska dotyka czegoś, co jest najbardziej istotne.

Rzeźba
Rzeźba Anny Dębskiej pt. "Lecące Łabędzie" na placyku przy ul. Grójeckiej na warszawskiej Ochocie. fot. Tomasz Rudzki

Niestety powstaniu muzeum przeszkodzić może eksmisja Aleksandry Waliszewskiej z poddasza, ponieważ lokal ma status mieszkania komunalnego. Petycję w sprawie poparcia projektu zatrzymania mieszkania podpisali m.in. Nick Cave, Ian Astbury czy John Zorn. Kamienica przy Nowym Świecie jest częstym motywem w pracach Waliszewskiej. Osobne listy poparcia wystosowali: Agnieszka Morawińska, Sebastian Cichocki i prof. Adam Myjak.

Do wysłuchania nagrania audycji "Spotkania po zmroku", poświęconej Aleksandrze Waliszewskiej i Annie Dębskiej zaprasza Dawid Dziedziczak.

bch

Zobacz więcej na temat: Dawid Dziedziczak SZTUKA

Czytaj także

Język polski rodzi się i umiera cały czas

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 14:00
- W naszym języku są zapisane brzmienia języków dawno umarłych, o których my nic nie wiemy. Nie mamy gwarancji, że Polacy za 400 lat zrozumieją współczesnych polskich pisarzy - mówił w Dwójce poeta Leszek Szaruga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raja Shehadeh: Żydzi i Palestyńczycy na zdjęciach są nierozróżnialni

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 10:00
- Mój przyjaciel chodził po ulicach Jerozolimy Wschodniej i Zachodniej i robił ludziom zdjęcia z ukrycia. Gdy zmieszał fotografie, nie dało się odróżnić, w której części miasta były robione - mówił w Dwójce Raja Shehadeh palestyński pisarz, gość tegorocznego Festiwalu Conrada w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Herbert-Żebrowska: myślałam, że Zbigniew to nowa zabawka

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 16:00
Małego Zbigniewa Herberta nazywano Zbyszkiem, Zbysiem, Byniem oraz Butkiem. Stosunki między rodzeństwem były bardzo dobre, jeśli nie liczyć ich pierwszego spotkania. Mała Halina, ujrzawszy nowo narodzonego braciszka, postanowiła sprawdzić, czy ma oko.
rozwiń zwiń