X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stalin mordował Polaków jeszcze przed wojną

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 15:00
– W latach 1937-1938 zabito dziesięć razy więcej Polaków, niż rozstrzelano w Katyniu – mówił prof. Nikołaj Iwanow, autor książki "Zapomniane ludobójstwo".
Audio
  • Stalin mordował Polaków jeszcze przed wojną (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Kuropaty koło Mińska to jedno z wielu miejsc, gdzie już w 1937 r. mordowano obywateli ZSRR polskiego pochodzenia
Kuropaty koło Mińska to jedno z wielu miejsc, gdzie już w 1937 r. mordowano obywateli ZSRR polskiego pochodzeniaFoto: Andrej Kuźniečyk/Wikimedia/cc

Książka opowiada nie tylko o Stalinowskich zbrodniach dokonanych na Polakach w drugiej połowie lat trzydziestych, lecz także o kresowej polskości, o polskich komunistach, o polskiej autonomii w granicach sowieckiej Ukrainy.

Tzw. "operacja polska" z lat 1937-1938 wymierzona była właśnie w mieszkające na tych terenach osoby, które mimo zawirowań historycznych i słabego kontaktu z ojczyzną pielęgnowały swoją polskość. – Operacja polska przeraża rozmachem, z jakim została przeprowadzona – powiedział prof. Nikołaj Iwanow. – Zabito połowę męskiej populacji mniejszości polskiej w ZSRR. Mordowano także kobiety i dzieci. To była operacja przeciw całej społeczności polskiej – dodał.

***

Nazwa audycji: "Spotkania po zmroku"

Prowadziła: Bartosz Panek

Goście: prof. Nikołaj Iwanow (historyk, autor książki "Zapomniane ludobójstwo", Łukasz Jasina (historyk, ekspert ds. wschodnich w tygiodniku "Kultura Liberalna")

Data emisji: 14.01.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

17 września 1939 - sowiecka hiena u boku niemieckiego lwa

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 12:15
17 września 1939 roku oddziały radzieckie przekroczyły granicę naszego kraju, aby uderzyć Polskę "nożem w plecy". Fakt ten komentowany był przez światową prasę: - W tym cudownym roku, w niedzielę o świcie, armia rosyjska przekroczyła na całej długości nie tylko granicę innego państwa - pisał dziennikarz watykańskiego "L'Osservatore Romano". - Przekroczyła również barierę, która dzieliła dotychczas dwie cywilizacje, dwa odrębne światy. I nie napotkała żadnego oporu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na białych Polaków obława", czyli historia wojny z sowietami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 11:00
- Komuniści zakładali, że dla zbudowania idealnego komunistycznego społeczeństwa konieczne jest pozbycie się niepotrzebnych warstw społecznych - mówił w "Spotkaniach po zmroku" Grzegorz Motyka, autor książki "Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953".
rozwiń zwiń