Afryka van der Posta. Kontynent, który pożera

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 13:50
- Nie podróżuje się bezkarne do Afryki - powiedziała Dorota Gacek, porównując "Wyprawę w głąb interioru" Laurens van der Posta do "Jądra ciemności" Josepha Conrada.
Audio
  • Rozmowa o książce "Wyprawa w głąb interioru" Laurensa van der Posta z tłumaczką Dorotą Kozińską (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Tłumaczka Dorota Kozińska przyznaje się, że dotychczas bała się pojechać do Afryki. Lęk wywołała lektura Conrada, a pogłębiła książka van der Posta
Tłumaczka Dorota Kozińska przyznaje się, że dotychczas bała się pojechać do Afryki. Lęk wywołała lektura Conrada, a pogłębiła książka van der PostaFoto: Diana Robinson/Flickr

W Polsce ukazała się niedawno książka zatytułowana "Wyprawa w głąb interioru" Laurensa van der Posta poświęcona ekspedycji, jaką klasyk brytyjskiej literatury podróżniczej podjął w drugiej połowie lat czterdziestych na polecenie brytyjskiego rządu w głąb nieznanych obszarów Afryki, na tereny dzisiejszej Republiki Malawi.

- Realnie to była wyprawa w poszukiwaniu pastwisk. Czytamy jednak raczej opis Jungowskiej podróży w głąb siebie. Dochodzi do konfrontacji dwóch podświadomości zbiorowych: białego z "innym", z czarną Afryką, w której ludzie zlewają się z przyrodą w jeden wielki, obcy organizm - mówiła tłumaczka książki Dorota Kozińska. - W ten świat van der Post wchodzi tylko przez sny i halucynacje. Porozumienie na normalnej płaszczyźnie jest niemożliwe - podkreśliła.

Oprócz Junga ważnym punktem odniesienia dla pisarza i podróżnika jest bez wątpienia proza Conrada. Obaj autorzy lubią się stawiać w pozycji potwora.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Dorota Kozińska (tłumaczak książki "Wyprawa w głąb interioru" Laurens van der Posta)

Data emisji: 28.07.2015

Godzina emisji: 22.30

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co Orbitowski zobaczył w RPA?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 21:20
W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy z Łukaszem Orbitowskim o jego nowej książce "Zapiski nosorożca".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Albiński: nie mamy prawa sądzić Afryki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 20:23
– To, co stało się w Europie w XX w., przerasta okrucieństwem i metodycznością jakiekolwiek zdarzenie w Afryce – mówił w archiwalnym nagraniu zmarły 6 lipca pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sens życia wg Afrykanów. Opowieść Albińskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 12:00
- Azja jest duża i monotonna, Alaska za zimna, a Australia za daleko i bez interesujących zwierząt. Zostaje Afryka - mówił w archiwalnej audycji pisarz Wojciech Albiński.
rozwiń zwiń