Roy Andersson i jego spektakularny powrót do świata filmu

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:00
Na ekranach naszych kin pojawiło się najnowsze dzieło Roya Anderssona, jednego z najoryginalniejszych reżyserów filmowych.
Audio
  • Andrzej Kołodyński i Jakub Socha dysputują o twórczości Roya Anderssona (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Najnowszy obraz Roya Anderssona to ostatnia część trylogii, na którą składają także filmy Do ciebie, człowieku i Pieśni z drugiego piętra (na zdjęciu: kard z filmu Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu)
Najnowszy obraz Roya Anderssona to ostatnia część trylogii, na którą składają także filmy "Do ciebie, człowieku" i "Pieśni z drugiego piętra" (na zdjęciu: kard z filmu "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu")Foto: materiały promocyjne

Twórczość reżysera, określanego mianem szwedzkiego chirurga ludzkiej duszy, jest bardzo charakterystyczna. - Andersson jest skrajnym przeciwnikiem estetyki realistycznej. Sam mówi, że chodzi mu o kreowanie własnych światów. Filmy robi w całości w swoim studiu filmowym i jest w tym perfekcjonistą - mówił w Dwójce Jakub Socha z portalu Dwutygodnik.com

To też twórczość, w przypadku której ciężko rozmawiać o fabule, bo filmy są raczej łańcuchami epizodów. - A łącznikiem jest sceneria, czyli te podupadłe mieszkania, knajpy dalekie od luksusu. Tu nie należy szukać wspólnoty fabularnej, ale raczej wspólnych tematów. A w jego twórczości zasadnicze są trzy: brak empatii, bezbronność i upokorzenie ludzi  - powiedział Andrzej Kołodyński z miesięcznika "Kino".

Goście Marcina Pesty mówili m.in. o filmowej drodze Anderssona, w tym o spektakularnym niepowodzeniu, o imponującym dorobku Szweda jako twórcy filmów reklamowych, a także o tym, co się stało, że powrócił on do filmu fabularnego po 25 latach milczenia.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Andrzej Kołodyński (redaktor naczelny miesięcznika "Kino"), Jakub Socha (Dwutygodnik.com)

Data emisji: 12.08.2015

Godzina emisji: 22.30

ei/jp

Czytaj także

Maria Konwicka: w cieniu dużego drzewa nic nie rośnie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 12:00
- To zdanie syna Miłosza odnieść można do dzieci wszystkich wybitnych osób. Dlatego w młodości w ogóle nie czytałam książek ojca - zdradziła Maria Konwicka, córka wybitnego twórcy i gość festiwalu Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Von Trier i Virtenberg. Co zostało po Dogmie?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 20:30
Na ekranach kin można właśnie oglądać dwa filmy współautorów manifestu Dogma 95. Podpisany 20 lat temu dokument postulował radykalną zmianę języka filmowego.
rozwiń zwiń