REKLAMA

Maria Konwicka: w cieniu dużego drzewa nic nie rośnie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 12:00
- To zdanie syna Miłosza odnieść można do dzieci wszystkich wybitnych osób. Dlatego w młodości w ogóle nie czytałam książek ojca - zdradziła Maria Konwicka, córka wybitnego twórcy i gość festiwalu Nowe Horyzonty.
Audio
Tadeusz Konwicki. Na festiwalu Nowe Horyzonty odbywa się retrospektywa jego twórczości filmowej
Tadeusz Konwicki. Na festiwalu Nowe Horyzonty odbywa się retrospektywa jego twórczości filmowejFoto: PAP/Leszek Szymański

- Chciałam uniknąć zbyt silnej identyfikacja z jego twórczością. Jednocześnie wszystko, co robił, wydawało mi się egzotyczne. Nigdy nie widziałam go na planie ani piszącego. Wieczorami zamykał się dyskretnie w pokou i leżąc, bo nigdy nie miał biurka, coś tam skrobał - wspominała Maria Konwicka.

Jednocześnie nasz gość zauważa u siebie wiele cech wspólnych z ojcem. Czy jakąś rolę mogła w tym odegrać data pewnego pogańskiego święta?

***

Prowadzi: Jan Pelczar

Gość: Maria Konwicka (córka Tadeusza Konwickiego)

Data emisji: 28.07.2015

Godzina emisji: 7.35

Materiał wymeitowany w audycji "Poranek Dwójki"

mm/jp

Czytaj także

Tadeusz Konwicki: nie chcę, by czytało mnie wielu ludzi

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 19:50
– Na ulicy spotykam ludzi ordynarnych i prymitywnych. Ciarki przechodzą mi po plecach na myśl, że ktoś taki mógłby wziąć moją książkę do ręki – mówił Tadeusz Konwicki w 1992 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żmijewski: Konwicki spełnił moje wielkie marzenie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 20:00
- Kontakt z Panem Tadeuszem był magiczny i zarazem zwyczajny, bezpośredni - wspominał aktor, który debiutował w filmie Konwickiego "Lawa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autoportret Konwickiego niezupełnie na poważnie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 17:00
- Miał twarz i głos pokerzysty. Był dawcą energii. Udzielała się ludziom i sprzętom - mówi o Tadeuszu Konwickim współautor wywiadu-rzeki "Pamiętam, że było gorąco".
rozwiń zwiń