"Czarodziejski flet" przed premierą

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 11:00
W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy o jednej z najbardziej znanych oper Mozarta, która będzie miało premierę 11 grudnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.
Audio
  • "Czarodziejski flet" przed premierą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Zdjęcie z Czarodziejskiego fletu z Komische Oper w Berlinie, który został przygotowany przez  Barrie Koskyego.
Zdjęcie z "Czarodziejskiego fletu" z Komische Oper w Berlinie, który został przygotowany przez Barrie Kosky'ego.Foto: Iko Freese / drama-berlin.de

"Czarodziejski flet" będzie można obejrzeć w konwencji burleski i niemego kina, przepełnionej dodatkowo czarnym humorem. Taką ironiczną inscenizację proponuje mistrz współczesnej reżyserii operowej, dyrektor artystyczny berlińskiej Komische Oper, laureat International Opera Awards w kategorii Reżyser Roku 2014, Barrie Kosky. Reżyser do współpracy zaprosił eksperymentalną grupę teatralną "1927", wspólnie z którą połączył w spektaklu estetykę niemieckiego ekspresjonizmu, animacje i pantomimę. Taka realizacja jest zdaniem Kosky'ego bliska wiedeńskiemu teatrowi Emanuela Schikanedera, inspiratora i librecisty "Czarodziejskiego fletu".

Spektakl to baśń zarówno dla dzieci, jak i dorosłych z mistrzowską muzyką Mozarta w wykonaniu Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą jej dyrektora muzycznego, Andriya Yurkevycha. W głównych partiach opery występują -Iwona Sobotka, Joel Prieto, Rafał Siwek, Aleksandra Olczyk i Mikołaj Trąbka.

Na dzień przed premierą odbędzie się Preludium Premierowe, podczas którego wystąpi światowej sławy austriacki duet Wiener Glasharmonika Duo. To niepowtarzalna okazja, aby posłuchać brzmienia szklanych instrumentów: glasharmoniki oraz verrofonu. Duet, wspólnie z muzykami Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, zaprezentuje utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Josepha Haydna - pisane na glasharmonikę lub specjalnie na oba instrumenty opracowywane przez austriackich artystów.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku (cykl "Przed premierą")

Prowadzi: Barbara Schabowska

Data emisji: 8.12.2016

Godzina emisji: 19.30

materiały prasowe/mz/mc

Czytaj także

"Salome" w Teatrze Wielkim. Kosmiczna partytura

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 16:15
"Salome" uznawana jest za najpotężniejsze - obok "Elektry" - dzieło Richarda Straussa. To dramat wydobywający skomplikowane relacje między ojczymem (Herodem), jego przybraną córką (Salome) a pożądającą władzy matką (Herodiadą).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze choreografie pod okiem Krzysztofa Pastora

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 13:00
- "Chopiniana" to balet oddający delikatnego ducha romantyzmu. I mimo, że chodzi w nim o zwiewność, to tancerze muszą napiąć nogi, przyjąć odpowiednią pozycję i utrzymać ją do końca przedstawienia – powiedział Alexei Fadeyechev, realizator baletu, który będzie miał swoją premierę 25 listopada w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń